Wykres dnia: Splity na horyzoncie

Inwestorzy posiadający w swoich portfelach akcje Amazon obudzą się w poniedziałek z ceną 20 razy niższą przy 20 razy większym stanie posiadania. Faktem stanie się bowiem zapowiedziany w marcu split akcji Amazon w relacji 20:1. Akcje potanieją z około 2500 USD do około 125 USD. W kolejce na split w analogicznej relacji czekają akcje Google, które zostaną podzielone w połowie lipca. Uwzględniając przeceny spółek w ostatnich miesiącach skokowe uatrakcyjnienie dostępności ich akcji może być ciekawym momentem w historii.


Oczywiście na poziomie fundamentów nie ma większej zmiany. Herbata nie robi się słodsza od mieszania, a akcje tańsze wskaźnikowo przez zastosowanie takiego, czy innego dzielnika. Świat będzie taki sam, ale na poziomie potencjalnych konsekwencji może być ciekawie. Pierwszą zmienną jest oczywiście większa dostępność akcji dla inwestorów o małych portfelach. Drugą – być może najważniejszą – jest potencjał wejścia obu spółek do indeksu DJIA, które w obecnym układzie są nominalnie za drogie lub lepiej powiedzieć za duże. Spółka Apple nie mogła wejść do DJIA bez podziału 4:1. Z tych samych powodów Google (Alphabet) i Amazon nie ma dziś w prestiżowej 30 amerykańskiego rynku. Osobnym tematem jest oczywiście pytanie, czy wejście do indeksu AMZN i GOOGL pomoże indeksowi, ale skala przecen spółek sygnalizuje, iż lepiej dziś niż przed kilkoma miesiącami. Przy kolejnej hossie to może być ważny argument w relacji DJIA z innymi indeksami. Przy okazji, kolejny split zdaje się szykować również Tesla, która dzięki poprzedniemu podziałowi weszła wreszcie do indeksu S&P500.

Za: stooq.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *