Wykres dnia: Splity na horyzoncie

Inwestorzy posiadający w swoich portfelach akcje Amazon obudzą się w poniedziałek z ceną 20 razy niższą przy 20 razy większym stanie posiadania. Faktem stanie się bowiem zapowiedziany w marcu split akcji Amazon w relacji 20:1. Akcje potanieją z około 2500 USD do około 125 USD. W kolejce na split w analogicznej relacji czekają akcje Google, które zostaną podzielone w połowie lipca. Uwzględniając przeceny spółek w ostatnich miesiącach skokowe uatrakcyjnienie dostępności ich akcji może być ciekawym momentem w historii.


Oczywiście na poziomie fundamentów nie ma większej zmiany. Herbata nie robi się słodsza od mieszania, a akcje tańsze wskaźnikowo przez zastosowanie takiego, czy innego dzielnika. Świat będzie taki sam, ale na poziomie potencjalnych konsekwencji może być ciekawie. Pierwszą zmienną jest oczywiście większa dostępność akcji dla inwestorów o małych portfelach. Drugą – być może najważniejszą – jest potencjał wejścia obu spółek do indeksu DJIA, które w obecnym układzie są nominalnie za drogie lub lepiej powiedzieć za duże. Spółka Apple nie mogła wejść do DJIA bez podziału 4:1. Z tych samych powodów Google (Alphabet) i Amazon nie ma dziś w prestiżowej 30 amerykańskiego rynku. Osobnym tematem jest oczywiście pytanie, czy wejście do indeksu AMZN i GOOGL pomoże indeksowi, ale skala przecen spółek sygnalizuje, iż lepiej dziś niż przed kilkoma miesiącami. Przy kolejnej hossie to może być ważny argument w relacji DJIA z innymi indeksami. Przy okazji, kolejny split zdaje się szykować również Tesla, która dzięki poprzedniemu podziałowi weszła wreszcie do indeksu S&P500.

Za: stooq.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.