Wykres dnia: Rynek w działaniu

Ostatni tydzień przyniósł mocny spadek cen ropy. Surowiec potaniał o przeszło 5 procent (WTI) mimo sankcji nałożonych na import z Rosji. W tle można dostrzec coś znacznie ciekawszego.


W dyskusjach pojawia się czasami idea, iż Rosja zarabia na obecnym kryzysie dzięki wyższym cenom surowca. No cóż, dane sygnalizują jednak coś zupełnie innego. Wykres poniższy pokazuje, jak od początku marca rynek pozycjonował się pod nowy układ sił i jak bardzo toksyczna stała się rosyjska ropa na rynku. Rosyjską ropą – benchmarkiem jest tu Ural Brent znany jako REBCO Russian Export Blend Crude Oil – handluje się blisko 25 dolarów taniej na baryłce. Towar raz sprzedany z takim rabatem staje się w pewnym sensie wyznacznikiem tego, ile chcą zapłacić inni. Realnie ropa rosyjska jest dziś blisko 25 procent tańsza od ropy z innych części świata. Nawet największe armie świata nie są w stanie wygrać z mechanizmem rynkowym.

Źródło: https://www.neste.com/investors/market-data/urals-brent-price-difference#2d0ad372

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *