Wykres dnia: Rynek w działaniu

Ostatni tydzień przyniósł mocny spadek cen ropy. Surowiec potaniał o przeszło 5 procent (WTI) mimo sankcji nałożonych na import z Rosji. W tle można dostrzec coś znacznie ciekawszego.


W dyskusjach pojawia się czasami idea, iż Rosja zarabia na obecnym kryzysie dzięki wyższym cenom surowca. No cóż, dane sygnalizują jednak coś zupełnie innego. Wykres poniższy pokazuje, jak od początku marca rynek pozycjonował się pod nowy układ sił i jak bardzo toksyczna stała się rosyjska ropa na rynku. Rosyjską ropą – benchmarkiem jest tu Ural Brent znany jako REBCO Russian Export Blend Crude Oil – handluje się blisko 25 dolarów taniej na baryłce. Towar raz sprzedany z takim rabatem staje się w pewnym sensie wyznacznikiem tego, ile chcą zapłacić inni. Realnie ropa rosyjska jest dziś blisko 25 procent tańsza od ropy z innych części świata. Nawet największe armie świata nie są w stanie wygrać z mechanizmem rynkowym.

Źródło: https://www.neste.com/investors/market-data/urals-brent-price-difference#2d0ad372

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.