Wykres dnia: złoto zaświeciło

To był naprawdę złoty tydzień dla posiadaczy złota, którzy z pewnym niedowierzaniem od miesięcy patrzyli na spadające kursy złotego kruszcu.

Dwie zasadnicze narracje tłumaczą teoretycznie zmiany kursów na tym rynku, poza okresami, gdy nie tłumaczą niczego, ale są torturowane w analizach pod kątem ewentualnej przydatności prognostycznej. Tym razem poszło gładko, gdyż kilka sesji wzrostów pod rząd można wytłumaczyć narracją inflacyjną.

Inflacja na świecie nie chce być przejściowa więc złoto w końcu uległo przekonaniu o byciu zabezpieczeniem przed wzrostem cen i popyt wyciągnął kurs w górę z przytupem.

Ilustruję to wykresem tygodniowym, gdzie widać mniej szumu:

Jedno jest pewne – kurs wybił się powyżej pierwszego lokalnego szczytu zaznaczonego jako 2 i zostawił po sobie pierwszy wyższy dołek zaznaczony jako 3. To może być wstęp do zmiany trendu na wzrostowy.

Kurs wyszedł również powyżej spadkowej linii trendu, która stanowi ukośne ramię trójkąta, co może również delikatnie ośmielać chcących podpiąć się pod owe wzrosty. Kupujących jednak bardziej mogą przekonać narracje niż sam wykres i dostateczna ilość kupujących, by w nie uwierzyć i je uwiarygodnić własnymi zleceniami.

Narracja inflacyjna jest silna i spójna. W latach 70tych to złoto było najlepszą obroną przed silną inflacją.

Druga narracja – ucieczka przed ryzykiem, jeszcze się nie wykrystalizowała. W 2020 roku masowe zakupy złota jako ucieczka przed covidową niepewnością zadziałały aż za dobrze, windując ceny za wysoko, co sparzyło popyt na kilka miesięcy. Ryzyko realne na dziś może być takie, że rynki akcyjne rozpoczęłyby odwrót, co dałoby powód do ucieczki w złoto, jednak żadna panika jeszcze nawet nie jest w planach.

Prognozy największych banków o poziomie 2000 $ krążą od dawna i może to być motywacją dla popytu.

66% pozycji na złocie w bossafx jest po stronie kupna, co w jakiejś mierze może oddawać szersze rynkowe proporcje. Są więc pewne rezerwy do tego, by ten poziom mógł się zwiększyć.

Najważniejszym jednak czynnikiem są tu realne przepływy kapitału. Chociaż banki centralne mocno kupowały w ostatnim czasie, szczególnie bank chiński, to dużo bardziej sentyment do tego kruszcu oddawał stan posiadania fizycznych rezerw przez największy ETF na złoto. A w nim od dłuższego czasu trwa wyprzedaż. Mówi się, że część inwestorów woli Bitcoin jako zabezpieczenie inflacji. Niewykluczone, że dalszy pochód kursu na północ musi być wsparty właśnie zakupami dokonywanymi przez ów ETF i to tam trzeba szukać wsparcia.

–kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.