Wykres dnia: złoto zaświeciło

To był naprawdę złoty tydzień dla posiadaczy złota, którzy z pewnym niedowierzaniem od miesięcy patrzyli na spadające kursy złotego kruszcu.

Dwie zasadnicze narracje tłumaczą teoretycznie zmiany kursów na tym rynku, poza okresami, gdy nie tłumaczą niczego, ale są torturowane w analizach pod kątem ewentualnej przydatności prognostycznej. Tym razem poszło gładko, gdyż kilka sesji wzrostów pod rząd można wytłumaczyć narracją inflacyjną.

Inflacja na świecie nie chce być przejściowa więc złoto w końcu uległo przekonaniu o byciu zabezpieczeniem przed wzrostem cen i popyt wyciągnął kurs w górę z przytupem.

Ilustruję to wykresem tygodniowym, gdzie widać mniej szumu:

Jedno jest pewne – kurs wybił się powyżej pierwszego lokalnego szczytu zaznaczonego jako 2 i zostawił po sobie pierwszy wyższy dołek zaznaczony jako 3. To może być wstęp do zmiany trendu na wzrostowy.

Kurs wyszedł również powyżej spadkowej linii trendu, która stanowi ukośne ramię trójkąta, co może również delikatnie ośmielać chcących podpiąć się pod owe wzrosty. Kupujących jednak bardziej mogą przekonać narracje niż sam wykres i dostateczna ilość kupujących, by w nie uwierzyć i je uwiarygodnić własnymi zleceniami.

Narracja inflacyjna jest silna i spójna. W latach 70tych to złoto było najlepszą obroną przed silną inflacją.

Druga narracja – ucieczka przed ryzykiem, jeszcze się nie wykrystalizowała. W 2020 roku masowe zakupy złota jako ucieczka przed covidową niepewnością zadziałały aż za dobrze, windując ceny za wysoko, co sparzyło popyt na kilka miesięcy. Ryzyko realne na dziś może być takie, że rynki akcyjne rozpoczęłyby odwrót, co dałoby powód do ucieczki w złoto, jednak żadna panika jeszcze nawet nie jest w planach.

Prognozy największych banków o poziomie 2000 $ krążą od dawna i może to być motywacją dla popytu.

66% pozycji na złocie w bossafx jest po stronie kupna, co w jakiejś mierze może oddawać szersze rynkowe proporcje. Są więc pewne rezerwy do tego, by ten poziom mógł się zwiększyć.

Najważniejszym jednak czynnikiem są tu realne przepływy kapitału. Chociaż banki centralne mocno kupowały w ostatnim czasie, szczególnie bank chiński, to dużo bardziej sentyment do tego kruszcu oddawał stan posiadania fizycznych rezerw przez największy ETF na złoto. A w nim od dłuższego czasu trwa wyprzedaż. Mówi się, że część inwestorów woli Bitcoin jako zabezpieczenie inflacji. Niewykluczone, że dalszy pochód kursu na północ musi być wsparty właśnie zakupami dokonywanymi przez ów ETF i to tam trzeba szukać wsparcia.

–kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.