Wykres dnia: hossa ma trwać

Mamy nowe rekordy na indeksie S&P 500, a analitycy zapowiadają, że przed nami kolejny rok hossy.

Oparciem dla niej są przede wszystkim prognozy zysków giełdowych spółek, które w swej ekspansji po-covidowej nie mają powodów do zwolnienia, nawet jeśli stopy procentowe czy inflacja wzrosną.

Jeszcze podczas ostatniej korekty serwis FACTSET zebrał owe prognozy i przekonwertował je na wykres indeksu S&P 500 na najbliższy rok. Tak wygląda to w pełnej krasie:

   Źródło: factset.com

Wykres powstał w wyniku zagregowanych, uśrednionych prognoz analityków pokrywających wszystkie spółki z indeksu S&P 500. Z analiz dla każdej spółki wyciągnięto przy tym medianę. Jak widać mediana prognoz wartości indeksu za rok wynosi 5051,7. W piątek zamknięcie wyniosło 4544,90.

Jest więc szansa na kontynuację hossy zdaniem najlepszych specjalistów. Któż lepiej jak nie oni zna spółki od podszewki? Z tych analiz korzystają przecież wszystkie instytucje na Wall Street.

Co ciekawe, na wykresie widać, że analitycy gromadnie zaprojektowali porządną korektę na listopad. Oczywiście indeks nie będzie się poruszał w takt tak idealnie narysowanej linii, to po prostu krzywa łącząca kropki stanowiące wyceny robiony na każdy kolejny miesiąc.

Uwzględniono już w nich zapewne i tapering i ewentualne projekcje dla stóp procentowych. Co nie znaczy, że jakieś nieoczekiwane wydarzenia nie mogą tych wycen zmienić w przyszłości.

Wg analityków największe wzrosty zanotuje sektor telekomunikacyjny. Ale zaskoczeniem jest projekcja dla sektora, który ma wzrosnąć najmniej, gdyż jest to sektor… finansowy. Co jest pewnym zdziwieniem w sytuacji gdy to właśnie on ma być beneficjentem wyższych stóp. Może jednak już te pierwsze podwyżki są w cenach, a przy tym trzeba brać pod uwagę, że nadchodzi ogromna bessa obligacyjna, co też wpłynie na stopy zwrotu.

Jak dokładne są te przewidywania? Za ostatnie 5 lat tej ‘zabawy na serio’ analitycy średnio NIE docenili skali wzrostów o średnio 1,7%. Natomiast za ostatnie 20 lat przestrzelili z wycenami o średnio 9,6%. Z kolei rok temu w tej prognozie prognozowano poziom indeksu średnio o 12% niżej niż indeks osiągnął w październiku 2021.

Posiadaczom akcji wypada więc życzyć aby i tym razem wycena była zbyt niska niż poziom za rok. W każdym bądź razie o bańce nic nie wspomniano…

—kat—

2 Komentarzy

 1. vaeta

  Ciekawe czy rozkład pomyłek ma cechy rozkładu normalnego 🙂

  Żeby nie było tak różowo:
  * jak odłożymy ~7 lat od początku 2016 zamiast ~3.5 roku od marca 2020 (wróżenie okolic dołka następnej bessy)
  * przyjmiemy normalną (czasowo) długość bessy: 1x miesięcy
  * to wyjdzie nam, że w 2022 może spx cały czas spadać

 2. Tomasz Symonowicz (Post autora)

  Obstawiam, że nie jest to rozkład normalny. Podczas spadków prognozują zbyt optymistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.