Wykres dnia: podział kapitalistyczny

Twitch to taki YouTube dla graczy komputerowych. Podobnie jak w innych tego typu serwisach twórcy treści mogą otrzymywać część przychodów platformy z reklam. Im bardziej popularny jest kanał, im więcej ma wyświetleń tym większe będą dochody twórcy.

Kilka dni temu z Twitcha wypłynęła bardzo szeroka (niektórzy twierdzą, że niemal kompletna) baza danych. Obejmuje ona między innymi dane o kontach użytkowników (zmieńcie hasła!), w tym dane o płatnościach od platformy. Z danych tych skorzystali analitycy Wall Street Journal i stworzyli całkiem szczegółowy obraz rozkładu dochodów użytkowników Twitcha*.

Od początku 2021 roku do września platforma przekazała twórcom treści 889 mln USD w porównaniu do 517 mln USD w tym samym okresie 2020 roku. Jak został podzielony ten 889-milionowy tort pomiędzy około 4 mln użytkowników, którzy odnotowali jakieś przychody?

 • dolne 99% użytkowników zarobiło 360 mln USD
 • top 1% użytkowników zarobiło 529 mln USD

To nie wszystko. Możemy rozbić też top 1% użytkowników, na który składa się około 40 000 twórców:

 • czołowa „setka” zarobiła 82 mln USD
 • kolejne 900 twórców zarobiło 138 mln USD
 • tak więc czołowy tysiąc (a więc ¼ czołowego promila) zarobił 220 mln USD a więc ¼ wszystkich dochodów użytkowników Twitcha

Wykres dnia pokazuje rozkład przychodów użytkowników Twitcha (Na osi X są przedziały dochodów użytkowników Twitcha w 2021, na osi Y są liczby użytkowników w poszczególnych przedziałach):

Za Wall Street Journal

Proszę zwrócić uwagę, że dane obejmuje jedynie transfery od platformy a nie wszystkie dochody użytkowników. W przypadku gamingowych gwiazd dojdą jeszcze kontrakty reklamowe i inne strumienie dochodów.

Pobawiliśmy się wyżej danymi Wall Street Journal o dochodach najbardziej popularnych użytkowników. Możemy uwypuklić także bardzo szerokie grupy dochodowe:

 • połowa zarabiających coś twórców zarobiła mniej niż 28 USD
 • trzy-czwarte użytkowników zarabia mniej niż 120 USD
 • 95% twórców nie osiągnęło w 2021 roku poziomu 1000 USD
 • zaledwie 0,06% osiągnęło poziom mediany dochodów amerykańskiego gospodarstwa domowego (około 67 500 USD)

Wall Street Journal pokazał rozkład dochodów użytkowników Twitcha. Pierwszą rzeczą, którą chciałem z nim zrobić jest porównać go z rozkładem dochodów w szerokiej gospodarce. W USA top 1% najlepiej zarabiających osiąga około 19% wszystkich dochodów (w Polsce to około 15%). W gospodarce Twitcha 1% najlepiej zarabiających użytkowników osiąga 60% wszystkich dochodów.

Tak więc dane o dochodach użytkowników Twitcha pokazują, że w systemie bez górnych ograniczeń i z tendencją „wygrany bierze dużą część rynku” spore nierówności dochodowe są czymś normalnym, naturalnym. Warto zauważyć, że w gospodarce Twitcha te nierówności istnieją choć nie ma tam wielu czynników, którym przypisuje się (być może całkiem słusznie) kreowanie nierówności dochodowych w tradycyjnych gospodarkach (takich jak akomodacyjna polityka banku centralnego czy polityczne koneksje).

Dostrzegam dwie bezpośrednie, praktyczne „konsekwencje” powyższych danych w szeroko rozumianej sferze zarządzania finansami osobistymi. W aspekcie inwestycyjnym dane przypominają inwestorów o „kapitalistycznej dystrybucji”, o tym, że wygrana spółka, wygrana platforma, wygrana technologia „zgarnia” dużą część rynku i dużą część dochodów. Konieczne jest uwzględnienie tej tendencji w podejściu do inwestowania: albo przez dywersyfikację albo poprzez stworzenie unikalnego procesu identyfikacji wygranych. W aspekcie planowania kariery dane mogą sugerować, że zagregowane dane o sukcesie jakiegoś segmentu (np. o przychodach youtuberów czy influencerów) mogą sprawiać, że młodzi ludzie istotnie zawyżają szanse na indywidualny sukces w danym segmencie.

* Ze względów etycznych ostrożnie podchodzę do „wykradzionych” danych ale dane przerobione przez WSJ są zagregowane i zanonimizowane.517 Trudno więc zakładać, że mogą wyrządzić komuś szkodę chyba, że za szkodę uznamy roztrzaskanie marzeń wszystkich początkujących twórców, którzy zakładają, że zostaną internetowymi milionerami.

9 Komentarzy

 1. Paweł Cymcyk

  Z tego co obiło mi się o YT twórcy twierdzą, że te wartości z tego wycieku danych, są zawyżone o ok. 25% w stosunku do przelewów otrzymywanych przez nich z Twicha. A czy WSJ porównał te wartości do zysków samego portalu? Ciekawe czy te wartości byłyby zbliżone.

  1. trystero (Post autora)

   @ Paweł Cymcyk

   W artykule WSJ napisano, że ludzie potwierdzali, że dane się zgadzają co do centów.

   WSJ nie odnosił się do wyników platformy.

 2. Maciej

  Co jest na osi X a co na osi Y?

  1. trystero (Post autora)

   @ Maciej

   Na X są przedziały przychodów w 2021 roku w dolarach. Na Y jest liczba kont w danym przedziale.

 3. Rado

  W zeszłym miesiącu, w kontekście kolejnych dyskusji w dolinie krzemowej wśród branży IT o 'niesprawiedliwym' obniżaniu wynagrodzenia przez największe korporacje jeśli pracownik remote przeprowadza się do lower-cost-of-living-state, była bardzo dobra analiza, że generalnie otwarcie zamkniętego rynku na globalną społeczność, mocno podnosi krzywą, w kierunku tej pokazanej przez twitcha.

  Innymi słowy: otwarcie się wielu branż na remote work (a które miały ograniczenia np. geograficzne), tudzież wchodzące do konkurencji w wirtualnych usługach (twitch) kolejne kraje i kolejne miliony/rdy ludzi, jest bezpośrednim powodem że "winners-take-it-all". I należy się spodziewać znaczącego zmniejszenia się mediany i jeszcze większych nierówności w danej branży.

  Sądzę że artykuł od Trystero rozwijający ten wątek, byłby cenny!

  https://www.nytimes.com/2021/08/31/upshot/remote-work.html

  p.s. rzeczywiście wykres bez podpisów jest nieczytelny.

  1. trystero (Post autora)

   @ Rado

   Wiesz, dopiero teraz zauważyłem, że użyłem rysunku bez oznaczeń. Mój błąd.

   Nie do końca byłem pewien dlaczego Maciej zapytał o oznaczenia ale teraz już rozumiem.

 4. _dorota

  No właśnie: chciałam już rano postulować, żeby nie opisywać wykresów z zasady. W ten sposób czytelnik musi trochę pomyśleć i zwiększa się rozumienie tekstu. Np. przypuszczam, że kolor różnicuje ujemne i dodatnie stopy zwrotu (ale to przypuszczenie) 🙂

  1. _dorota

   O, więc nic nie zrozumiałam. Odwołuję.

  2. trystero (Post autora)

   @ dorota, wszyscy

   To był mój błąd. Byłem przekonany, że wykres ma oznaczenia. Teraz wstawiłem poprawny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.