Eksplozja oszustw finansowych

Brytyjski nadzór finansowy (FCA) opublikował właśnie raport Consumer investments data review 2021, w którym analizuje szkody ponoszone na rynku finansowym przez konsumentów. Badanie obejmuje okres od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku, więc okres pandemii, który poddał ludzi dodatkowemu stresowi finansowemu. Dane są w pewnym sensie straszne, ale wyjątkowo uwrażliwiające na efekty boczne mody spekulowania czy też hazardowania się na rynku kryptowalut w kontekście problemów finansowych.

Wnioski z całości raportu możemy przeczytać na stronie, ale w notce będą interesowały nas tylko dane na temat liczby oszustw (scams) i udziały w tych przekrętach segmentu krypto. Wedle FCA rynek kryptowalut (Bitcoin i inne) królował i dominował w zgłoszeniach na temat potencjalnych oszustw. Wykres poniżej pozwala odnotować, iż liczba zgłoszeń z tego segmentu była niemal dwukrotnie większa od potencjalnych oszustw na rynku walutowym i niemal trzykrotnie większa od potencjalnych oszustw na akcjach. Rynek krypto wygrywa z każdym sposobem okradania ludzi w szeroko rozumianym spektrum inwestycji czy spekulacji.

Kolejny ciekawy wykres pokazuje eksplozję podjętych kontroli przez nadzór. Niebieskie linie na poniższym wykresie odnoszą się do 2020 roku i pierwszego kwartału 2021 roku. Jak widać, liczba kontroli rośnie właściwie od końca I kwartału zeszłego roku i właściwie eksploduje w pierwszym kwartale bieżącego roku. Pandemia najwyraźniej wyzwoliła aktywność oszustów. Można założyć, że wzrosła również liczba ofiar ich działań. Nie wszystkie wszak wałki są raportowane, odkrywane  i nie wszyscy szukają sprawiedliwości, która wiąże się z przyznaniem się do tego, iż zostało się okradzionym. Można założyć, iż im mniejsze sumy, tym mniejsza potrzeba raportowania.

Eksplozja wałków jest godna uwagi i warto być wrażliwym na to, iż jesteście na celowniku potencjalnych oszustów. Jeśli czytacie nasze blogi, to jesteście zainteresowani inwestycjami i spekulacją. Stąd tylko krok w złą stronę. W istocie jeśli chociaż raz przez wasz filtr antyspamowy przedostał się mail typu „Odmien swoje zycie dzisiaj”, to znaczy, że ktoś próbuje was złowić w swoją sieć, nawet jeśli robi to w ciemno licząc na to potrzebę „szybkiej zmiany”. Badania pokazują, iż ofiarą oszustwa łatwiej zostać, gdy potrzebujemy pójść na skróty. Inwestowanie to raczej maraton niż sprint, więc jeśli widzicie szybką ścieżkę do zysków, to zakładajcie, że to szybka ścieżka do straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.