Eksplozja oszustw finansowych

Brytyjski nadzór finansowy (FCA) opublikował właśnie raport Consumer investments data review 2021, w którym analizuje szkody ponoszone na rynku finansowym przez konsumentów. Badanie obejmuje okres od kwietnia 2020 roku do marca 2021 roku, więc okres pandemii, który poddał ludzi dodatkowemu stresowi finansowemu. Dane są w pewnym sensie straszne, ale wyjątkowo uwrażliwiające na efekty boczne mody spekulowania czy też hazardowania się na rynku kryptowalut w kontekście problemów finansowych.

Wnioski z całości raportu możemy przeczytać na stronie, ale w notce będą interesowały nas tylko dane na temat liczby oszustw (scams) i udziały w tych przekrętach segmentu krypto. Wedle FCA rynek kryptowalut (Bitcoin i inne) królował i dominował w zgłoszeniach na temat potencjalnych oszustw. Wykres poniżej pozwala odnotować, iż liczba zgłoszeń z tego segmentu była niemal dwukrotnie większa od potencjalnych oszustw na rynku walutowym i niemal trzykrotnie większa od potencjalnych oszustw na akcjach. Rynek krypto wygrywa z każdym sposobem okradania ludzi w szeroko rozumianym spektrum inwestycji czy spekulacji.

Kolejny ciekawy wykres pokazuje eksplozję podjętych kontroli przez nadzór. Niebieskie linie na poniższym wykresie odnoszą się do 2020 roku i pierwszego kwartału 2021 roku. Jak widać, liczba kontroli rośnie właściwie od końca I kwartału zeszłego roku i właściwie eksploduje w pierwszym kwartale bieżącego roku. Pandemia najwyraźniej wyzwoliła aktywność oszustów. Można założyć, że wzrosła również liczba ofiar ich działań. Nie wszystkie wszak wałki są raportowane, odkrywane  i nie wszyscy szukają sprawiedliwości, która wiąże się z przyznaniem się do tego, iż zostało się okradzionym. Można założyć, iż im mniejsze sumy, tym mniejsza potrzeba raportowania.

Eksplozja wałków jest godna uwagi i warto być wrażliwym na to, iż jesteście na celowniku potencjalnych oszustów. Jeśli czytacie nasze blogi, to jesteście zainteresowani inwestycjami i spekulacją. Stąd tylko krok w złą stronę. W istocie jeśli chociaż raz przez wasz filtr antyspamowy przedostał się mail typu „Odmien swoje zycie dzisiaj”, to znaczy, że ktoś próbuje was złowić w swoją sieć, nawet jeśli robi to w ciemno licząc na to potrzebę „szybkiej zmiany”. Badania pokazują, iż ofiarą oszustwa łatwiej zostać, gdy potrzebujemy pójść na skróty. Inwestowanie to raczej maraton niż sprint, więc jeśli widzicie szybką ścieżkę do zysków, to zakładajcie, że to szybka ścieżka do straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.