Okazuje się, że ostatnim hitem inwestycyjnym w ETF-ach są te na …wodę!

No to koniecznie trzeba się temu przyjrzeć z bliska.

Dlaczego akurat woda?

Klimat panie, klimat. Świat pustynnieje, Polska również, popyt na wodę gwałtownie rośnie. Wg WHO około 700 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oblicza też, że do 2050 roku ok. 6 miliardów ludzi może cierpieć z powodu braku wody.

Potencjał dla biznesu w takim razie przeogromny. Istnieje szereg spółek związanych z wodną branżą, a 49 z nich, z kilku krajów, zgrupowano w indeks S&P 500 Global Water Index, który można śledzić na -> tej stronie. Największa z nich to American Water Works Co Inc.

Branża ETF-owa nie omieszkała więc stworzyć kilka adekwatnych produktów. Najbardziej chyba popularny, również wśród polskich inwestorów, to iShares Global Water UCITS ETF, który jest notowany również na giełdach europejskich.

Wersja IQQQ notowana we Frankfurcie jest dostępna w DM BOŚ (drugą jest syntetyczny ETF z marką Lyxor).

Tutaj -> Karta produktu 

Jak wygląda zmiana wartości ETFa w czasie – zobaczmy na wykresie:

Zwroty wyglądają kusząco, ale niespecjalnie póki co odbiegają od dość wyraźnie skorelowanych zwrotów z indeksu S&P 500, z ryzykiem/obsunięciami w podobnych okresach.

Co więc ciągnie do tego ETF-a?

Przyszłość branży spowodowana niedoborami wody – to pierwsze i oczywiste.

Ale można też spodziewać się, że ten indeks z biegiem czasu stanie się mniej wrażliwy na rynkowe, systemowe załamania, ponieważ brak wody będzie dokuczał również podczas dekoniunktury gospodarczej.

 

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.