Okazuje się, że ostatnim hitem inwestycyjnym w ETF-ach są te na …wodę!
No to koniecznie trzeba się temu przyjrzeć z bliska.
Dlaczego akurat woda?
Klimat panie, klimat. Świat pustynnieje, Polska również, popyt na wodę gwałtownie rośnie. Wg WHO około 700 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oblicza też, że do 2050 roku ok. 6 miliardów ludzi może cierpieć z powodu braku wody.
Potencjał dla biznesu w takim razie przeogromny. Istnieje szereg spółek związanych z wodną branżą, a 49 z nich, z kilku krajów, zgrupowano w indeks S&P 500 Global Water Index, który można śledzić na -> tej stronie. Największa z nich to American Water Works Co Inc.
Branża ETF-owa nie omieszkała więc stworzyć kilka adekwatnych produktów. Najbardziej chyba popularny, również wśród polskich inwestorów, to iShares Global Water UCITS ETF, który jest notowany również na giełdach europejskich.
Wersja IQQQ notowana we Frankfurcie jest dostępna w DM BOŚ (drugą jest syntetyczny ETF z marką Lyxor).
Tutaj -> Karta produktu
Jak wygląda zmiana wartości ETFa w czasie – zobaczmy na wykresie:
Zwroty wyglądają kusząco, ale niespecjalnie póki co odbiegają od dość wyraźnie skorelowanych zwrotów z indeksu S&P 500, z ryzykiem/obsunięciami w podobnych okresach.
Co więc ciągnie do tego ETF-a?
Przyszłość branży spowodowana niedoborami wody – to pierwsze i oczywiste.
Ale można też spodziewać się, że ten indeks z biegiem czasu stanie się mniej wrażliwy na rynkowe, systemowe załamania, ponieważ brak wody będzie dokuczał również podczas dekoniunktury gospodarczej.
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.