Przy dystrybutorach z benzyną coraz drożej, a zapowiada się na dłuższy rajd w górę.

Notowania ropy przez rok z okładem od zera dociągnęły do 78$ za baryłkę (kontrakty typu Brent). Przy tak wyśrubowanym ciągu obawiałem się przerażającej ilości pozycji krótkich na bossafx, ale nie jest najgorzej – „tylko” 27%.

A pojawiło się ostatnio kilka wydarzeń, które raczej na pewno spowodują dalsze wzrosty.

Najważniejsze to tarcia w OPEC+.

W ostatni weekend Emiraty Arabskie (ZEA) stanęły okoniem naprzeciwko najsilniejszego zawodnika w tym kartelu+, czyli Arabii Saudyjskiej. Chodziło o ustalenie kwot wydobycia na sierpień i dalej. Rok temu dzięki inteligentnej strategii cięć pompowania udało się wyciągnąć cenę z zapaści pandemicznej. Teraz owe kwoty cięć są regularnie obniżane i tu poszło na noże. ZEA chce móc wydobywać więcej ponieważ uważa się za poszkodowane przy ustalaniu kwoty bazowej w zeszłym roku.

Zebranie zakończyło się klapą, więc w sierpniu nie pojawi się więcej ropy na rynku. To wystarczyło by zrobić rekord notowań, po czym kurs nieco spadł.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ popyt zaczyna rosnąć do poziomów sprzed pandemii, a podaż jest reglamentowana. Widać to po cotygodniowych danych z USA, gdzie zapasy zaczynają się drastycznie kurczyć. Ta presja będzie działać prowzrostowo na cenę, tym bardziej, że nie wiadomo kiedy OPEC+ siądzie do stołu i się dogada.

A utarczki z Arabią Saudyjską przestały być bułką z masłem odkąd na wiosnę 2020 roku jej ruch spowodował krach i spadki cen kontraktów poniżej zera.

Z tego głównie powodu coraz częściej analitycy zaczynają przerzucać się kursem 100$ za baryłkę w najbliższej przyszłości. I nie jest to wcale poza zasięgiem. Tym bardziej, że ropa jest doskonałym wehikułem inwestycyjnym na czas inflacji, a więc pieniądze płyną do funduszy w nią inwestujących. O ile nawet ta inflacja jest przejściowa, to segment towarów stał się modny dzięki przejściu w cykl wzrostowy. Odmrażające się gospodarki będą potrzebować coraz więcej surowców

Sam wykres nie daje wiele inspiracji:

 

 

źródło: bossafx.pl

Mamy wyraźny trend wzrostowy. Wszelkie formacje techniczne, które próbowały go przerwać zakończyły się porażką. Wybicia poniżej linii trendu również przyprawiają raczej o ból stawiających na spadki. Zakładam, że grający aktywnie powinni więc raczej szukać okazji po długiej stronie, nie patrząc na wysokość ceny czy dotychczasowy trend.

Długoterminowo wyglądają obecne wzrosty na trzecią falę w 5-cio falowej strukturze wzrostowej, czeka nas więc korekta wkrótce, być może do dolnej linii kanału wzrostowego. Pytanie co mogłoby w tych warunkach spowodować taką przecenę?

Być może kolejny lockdown z powodu wariantu delta pandemii. Innym bardzo mocnym impulsem byłoby posypanie się współpracy kartelu OPEC+ i przejście na pompowanie przez każdy kraj indywidualnie ile fabryka dała. To mogłoby wręcz zakończyć cały trend i wbić kurs ropy w bessę.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.