Przy dystrybutorach z benzyną coraz drożej, a zapowiada się na dłuższy rajd w górę.

Notowania ropy przez rok z okładem od zera dociągnęły do 78$ za baryłkę (kontrakty typu Brent). Przy tak wyśrubowanym ciągu obawiałem się przerażającej ilości pozycji krótkich na bossafx, ale nie jest najgorzej – „tylko” 27%.

A pojawiło się ostatnio kilka wydarzeń, które raczej na pewno spowodują dalsze wzrosty.

Najważniejsze to tarcia w OPEC+.

W ostatni weekend Emiraty Arabskie (ZEA) stanęły okoniem naprzeciwko najsilniejszego zawodnika w tym kartelu+, czyli Arabii Saudyjskiej. Chodziło o ustalenie kwot wydobycia na sierpień i dalej. Rok temu dzięki inteligentnej strategii cięć pompowania udało się wyciągnąć cenę z zapaści pandemicznej. Teraz owe kwoty cięć są regularnie obniżane i tu poszło na noże. ZEA chce móc wydobywać więcej ponieważ uważa się za poszkodowane przy ustalaniu kwoty bazowej w zeszłym roku.

Zebranie zakończyło się klapą, więc w sierpniu nie pojawi się więcej ropy na rynku. To wystarczyło by zrobić rekord notowań, po czym kurs nieco spadł.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ popyt zaczyna rosnąć do poziomów sprzed pandemii, a podaż jest reglamentowana. Widać to po cotygodniowych danych z USA, gdzie zapasy zaczynają się drastycznie kurczyć. Ta presja będzie działać prowzrostowo na cenę, tym bardziej, że nie wiadomo kiedy OPEC+ siądzie do stołu i się dogada.

A utarczki z Arabią Saudyjską przestały być bułką z masłem odkąd na wiosnę 2020 roku jej ruch spowodował krach i spadki cen kontraktów poniżej zera.

Z tego głównie powodu coraz częściej analitycy zaczynają przerzucać się kursem 100$ za baryłkę w najbliższej przyszłości. I nie jest to wcale poza zasięgiem. Tym bardziej, że ropa jest doskonałym wehikułem inwestycyjnym na czas inflacji, a więc pieniądze płyną do funduszy w nią inwestujących. O ile nawet ta inflacja jest przejściowa, to segment towarów stał się modny dzięki przejściu w cykl wzrostowy. Odmrażające się gospodarki będą potrzebować coraz więcej surowców

Sam wykres nie daje wiele inspiracji:

 

 

źródło: bossafx.pl

Mamy wyraźny trend wzrostowy. Wszelkie formacje techniczne, które próbowały go przerwać zakończyły się porażką. Wybicia poniżej linii trendu również przyprawiają raczej o ból stawiających na spadki. Zakładam, że grający aktywnie powinni więc raczej szukać okazji po długiej stronie, nie patrząc na wysokość ceny czy dotychczasowy trend.

Długoterminowo wyglądają obecne wzrosty na trzecią falę w 5-cio falowej strukturze wzrostowej, czeka nas więc korekta wkrótce, być może do dolnej linii kanału wzrostowego. Pytanie co mogłoby w tych warunkach spowodować taką przecenę?

Być może kolejny lockdown z powodu wariantu delta pandemii. Innym bardzo mocnym impulsem byłoby posypanie się współpracy kartelu OPEC+ i przejście na pompowanie przez każdy kraj indywidualnie ile fabryka dała. To mogłoby wręcz zakończyć cały trend i wbić kurs ropy w bessę.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.