Wykres dnia: Półroczna niespodzianka

Zakończenie pierwszej połowy roku zachęca do podsumowań i spoglądania w przyszłość, więc dziś patrzymy na kondycję spółek z WIG20.


Zmiany procentowe spółek w perspektywie year-to-date, które na dzień 30 czerwca były w WIG20 można uznać za zaskakujące. Wykres poniżej pokazuje, iż największymi gwiazdami są spółki, które na progu roku uważaliśmy za największe ciężary dla indeksu i przyczynę słabości rynku warszawskich blue chipów. Rolę ciężarów pełnią jedne z największych sukcesów, jakie udało się kiedykolwiek stworzyć przez prywatny kapitał w Polsce. Allegro, CD Projekt i Mercator przegrały z rynkiem w pierwszych 6 miesiącach na skalę, której chyba jednak niewielu oczekiwało, ale wielu mogło się obawiać. JSW, PGE i banki zaskoczyły siłą, która też ma w sobie element niespodzianki. Najmniej chyba zaskakują wzrosty CCC i LPP, dla których pandemia była bolesna, a wychodzenie z pandemii szansą na powrót do życia. Jako ciekawostkę mamy na wykresie pary BTCUSD i BTCPLN. Chyba nie może być większej porażki dla rewolucji XXI wieki niż przegrać z JSW, spółką z biznesem zakorzenionym w technologii, która za 20 lat może być wspomnieniem. Pierwsze półrocze w WIG20 wskazuje, iż kontrrariańskie podejście do spółek płaciło bardzo dobrze, ale na progu drugiego warto pamiętać o mechanizmie powrotu do średniej, który nie rokuje zbyt dobrze liderom dwóch pierwszych kwartałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.