Nasze inwestorskie nielogiczności

Z raportu “Startup Genome Report Extra on Premature Scaling” przygotowanym przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda i Berkeley, wynika że 92 proc. startupów upada w ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania.

Autorzy wyjaśniają w raporcie powody tych statystyk, choć w zasadzie nie wiem, czy ma to sens. Jak świat światem, nowe biznesy po prostu upadały. Brak środków, brak doświadczenia, pech, niekompetencje, złe rozpoznanie rynków i wiele, wiele innych przyczyn sprawia, że należało by zakrzyknąć „przetrwają najlepiej przystosowani”. I po cichu dodać (jeśli będą mieli szczęście).

Nowe biznesy zawsze wiązały się z ryzykiem, czy były to kampanie mające na ceku wytyczanie nowych szlaków handlowych, czy firmy budujące sieci kolei do kopalni złota, czy też nowa genialna aplikacja, która przyciągnie tysiące zombie-użytkowników. Pewności co do sukcesu nie było nigdy. Ale też, po drugiej stronie stały potencjalne ogromne zyski, jeśli już nam się uda. Zmonopolizować handel goździkami i cynamonem, zachęcić do jazdy naszymi liniami kolejowymi, czy w końcu mieć super-apkę, którą zainstalują użytkownicy na setkach milionów telefonów.

Lubię przeglądać różnego rodzaju raporty, badania i ankiety w poszukiwaniu przewidywalnych niekonsekwencji, udowadniających po raz kolejny, jak bardzo – jako ludzie – jesteśmy nieracjonalni i nielogiczni.

Z inicjatywy IKSYNC Digital i przy wsparciu wielu partnerów zorganizowano badanie, a następnie opublikowano raport „Polak-inwestor. Inwestycje w startupy”.

Zachęcam do zapoznania się z treścią raportu (dostęp na stronie www.polak-inwestor.pl), zwłaszcza, że profil czytelników naszych blogów z pewnością będzie pokrywał się z profilem osób badanych (zdecydowana większość posiada doświadczenie na rynkach kapitałowych).

Sam zaś chciałbym zwrócić uwagę na te drobniutkie niekonsekwencje, dzięki odkryciu których Daniel Kahneman (wiele lat pracujący z Amosem Tverskym) otrzymał w 2002 Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Nie jest zaskakujące, że główną motywacją dla poszukujących inwestycji w start-upy jest zysk. Ponadprzeciętny zysk (strona 40 i 54 raportu). Z tym się nam przecież kojarzą. Poza tym wszędzie tam, gdzie jest szansa na ponadprzeciętne stopy zwrotu, jest to główny motyw przyciągający chętnych – rynki z dźwignią (forex/futures), kryptowaluty, itp.

Ale.. w tym samym raporcie, aż 42 procent respondentów odpowiada, że barierą przed inwestycją w ten rodzaj aktywów, jest… STRACH PRZED UTRATĄ ŚRODKÓW.

Brawo panie Kahneman (i Tversky). Dziękujemy za teorię perspektywy i wyjaśnienie na czym polega awersja do ponoszenia strat.

Blisko 60 procent ankietowanych zaznaczyło, ze ma co najmniej pięcioletnie doświadczenie w inwestowaniu, 35 procent swoje umiejętności ocenia jako dobre i bardzo dobre, jest zainteresowana NIESŁYCHANIE WYSOKIMI stopami zwrotu z inwestycji, w której 9 na 10 biznesów upada w ciągu 3 lat, ale nadal powstrzymuje się przed taką inwestycją, ze strachu przed utratą środków.

[Photo by krakenimages on Unsplash ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.