Wykres dnia: WIG gra o pokoleniowe przesilenie

Wykres indeksu WIG spotykający się ze swoim historycznym maksimum był już bohaterem notki na blogach, więc nowości technicznej w dzisiejszym wykresie na niedzielę jest mało. Jednak spojrzenie na perspektywę miesięczną pozwala dostrzec element, który przekracza temat pokonania jednego oporu.

Mówienie o pokonaniu jakieś bariery technicznej jako wydarzenia na miarę dekady jest przesadzone. To tylko poziom na wykresie. W przypadku wykresu miesięcznego mówimy o poziomach z zupełnie innej sytuacji rynkowej, jak np. kryzys finansowy sprzed przeszło dekady. Porównywanie dwóch wydarzeń tak oddalonych jest naprawdę mało sensowne. Jednak układy takie, jak widzimy na wykresie WIG kształtują oceny inwestorów i w decyzjach inwestycyjnych mogą i stają się zmiennymi, które przesądzają o atrakcyjności danego rynku.

Analogiczną sytuację mieliśmy na wykresie indeksu NIKKEI, który po hossie lat 80 nie potrafił pokonać szczytu przez pokolenie. W konsekwencji stracona dekada, jak nazywano sytuację gospodarczą w Japonii przez lata kształtowaną przez deflację, była też straconą dekadą dla inwestorów. Jeśli nie daje się na rynku akcji zarabiać, to rynek akcji staje się dla inwestorów nieciekawy lub nawet zbędny. W światowej konkurencji o kapitały wygrywają rynki z hossami, a przegrywają te w konsolidacjach takich, w jakiej jest warszawski WIG. Sytuację wzmacnia pojawienie się mody na inwestowanie pasywne.

W bliskim terminie może zatem dość do przesilenia, które pozwoli na GPW patrzeć nieco łaskawszym okiem. Wielu dziś marzy o pokoleniowej hossie, ale wszyscy powinniśmy chcieć, żeby ten kilkunastoletni trend obniżania aktywności GPW – przez taki, a nie inny wykres WIG – został wreszcie zakończony. Nowe otwarcie, zerwanie ze starym czy wreszcie uporanie się z oporami z odległych przeszłości – każda nazwa będzie dobra dla nowej sytuacji. Ważniejsze, by wreszcie brak trendu zmienił się na sytuację, w której rynek zerwał z etykietą warszawskiej nudy, które przegrywa ze wszystkim, z czym można przegrać.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.