Inne podejście do korekty

Wszyscy zapewne już słyszeli, iż faza pandemiczna na rynkach przechodzi w fazę powrotu do normalności. Echa tego trade’u obserwujemy również na GPW, gdzie e-commerce zaczyna przegrywać ze spółkami tradycyjnie kojarzonymi z handlem detalicznym w sklepach tradycyjnych. Ciekawostką jest, iż korekta na rynku Nasdaq jawi się jako rzadka promocja na największych gigantów nowych technologii. Może nie warto tego momentu przegapić?


Do rangi symbolu przeceny urasta głośny w tym roku ETF ARK Innovation, który od szczytu stracił ponad 30 procent. Obrywa się też największym spółkom z branży nowych technologii, które przeceniają się mniej lub bardziej dynamicznie albo zwyczajnie nie potrafią odpowiedzieć wzrostami na czasami fantastyczne wyniki kwartalne. Dla pesymistów to oczywiście sygnał, iż rynek dojrzał do korekty i musi znaleźć równowagę na niższym poziomie.

(za: stooq.pl)

Uwzględniając fakt, iż echem tego samego trendu, choć przy nieco inaczej rozłożonych akcentach, jest słabość spółek technologicznych w Warszawie, część graczy może myśleć o powrocie na rynek i grę pod zakończenie korekty. Polecam rozważyć inny scenariusz, w którym porzucamy dostarczający czasami sporo emocji polski rynek, na rzecz stabilnych spółek z rynku Nasdaq, które w każdym kwartale udowadniają, iż nie zamierzają zwolnić w dynamice produkowania gotówki.

Spółki Apple, Amazon, Facebook, Google czy Microsoft opublikowały wyniki, które w większości przypadków dosłownie zdmuchnęły prognozy i sygnalizują, iż w bliskim terminie nie będą miały konkurencji w segmentach i niszach już zajętych. Tak, amerykańskich gigantów nowych technologii czeka rozwój niezależnie od tego, czy ludzie wrócą do biur czy nie wrócą. Może home office stanie się nowym standardem,a może nie, ale po pandemii nie wrócimy do życia w lesie.

Oczywiście blogi nie są miejscem, gdzie wydajemy rekomendacje, więc – podkreślę to mocno – nie o kupno konkretnych spółek chodzi, ale o przemyślenie strategii, w której ewentualne korekty wykorzystać do poszerzenia horyzontu o rynki zagraniczne. Trudno o lepszy prezent niż np. mieszanka mocniejszego złotego i jakiejś głębszej korekty na amerykańskim rynku Nasdaq. Dla rozmycia ryzyka ETF będzie pewnie jeszcze lepszy niż szukanie swojej pierwszej szansy tam przez jedną czy drugą akcję.

1 Komentarz

  1. Tu de mun

    "w bliskim terminie nie będą miały konkurencji w segmentach i niszach już zajętych"

    u, nowy paradygmat 🙂 tu de mun!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.