Wykres dnia: Hossa towarowa

Po przeszło roku od pandemicznego dołka znalezienie rynku, który był dobrym zakładem o kolejną hossę nie jest trudne. Pomijając egzotyczne indeksy, jak np. WIG20, większość rosła w mniej lub bardziej skorelowany sposób. Zmienność była zbliżona, a wątpliwości wobec trendu ograniczone. Jednak to nie rynki akcyjne, ale surowcowe zanotowały jedne z najbardziej imponujących wzrostów.


Wszyscy wiemy, że w skali 12 miesięcy ropa jest droższa o blisko 250 procent, a miedź o 90 procent. Analogicznych zwyżek można szukać na szeroko rozumianych rynkach towarowych, może poza częścią metali. Drożeją towary rolne. Obraz sumuje się w zwyżkę indeksu CRB o 70 procent w skali roku i 20 procent w od początku roku. Wykres indeksy CRB dobrze pokazuje, z jak stabilnym i w sumie jednokierunkowym handlem mamy do czynienia na rynkach towarowych.

źródło: stooq.pl

Jeszcze ciekawiej prezentuje się jednak korelacja pomiędzy rynkami towarowymi i kondycją rynków wschodzących, mierzonych koszykiem iShares MSCI Emerging Markets ETF. Do lutego właściwie nie było różnicy między rynkami wschodzącymi i rynkami towarowymi. Rozejście pojawia się, gdy rynki chińskie łapią swoją zadyszkę w hossie. W kontekście ostatniego optymizmu w Warszawie, warto dostrzec zagrożenia związane z potencjalną korektą na rynkach towarowych.

źródło: stooq.pl

Jeśli wokół rynków wschodzących pojawi się mieszanka korekty cen surowców i pogłębienia korekt np. na rynku chińskim – nie wspominając już o korektach na indeksach giełd bazowych – to nasz zeszłotygodniowy optymizm wobec wybicia WIG20 będzie musiał zderzyć się z presją, której dziś nie dostrzegamy, skupiając się na słabości spółek takich, jak CD Projekt czy Mercator. W powyższym układzie sił ryzyk jest więcej niż tylko brak wzrostów gwiazd poprzednich miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.