Nie ma chyba na rynku osoby, która nie słyszała zastrzeżenia „o braku gwarancji wyników z przeszłości w przyszłości”. Dla jednych jest to praktyczny i klasyczny plecochron, a dla innych zwyczajnie stwierdzenie faktu. Jeśli jednak przenieść to samo zdanie na korelacje pomiędzy jakimś wskaźnikiem, a np. kondycją rynków akcji, wielu zdaje się wierzyć w niemal mechaniczne powielenie historii w przyszłości, którą można przewidzieć.

Bez wątpienia jesteśmy na giełdach w jakiejś fazie mocnego optymizmu. Indeksy szybują na historycznych maksimach, surowce drożeją w kontekście prognoz, które zawstydzają nawet optymistów. Hossa nie omija towarów rolnych. Rynki nieruchomości nie zostają w tyle. Słabują klasyczne zabezpieczenia przed bessą i inflacją, za to tu i tam wybuchają jakieś absurdalne mody na tzw. memowe inwestycje, które mają tyle wspólnego z inwestycjami, ile rozumu w głowie siadający do tych stolików. W skrócie rzecz ujmując, jak okiem sięgnąć wszystko jest różowe lub zielone – w zależności od tego, który kolor uznajecie za optymistyczny.

Jak wszystkie hossy w przeszłości optymizm giełd wywołuje do tablicy – dziś jest nią oczywiście Internet – wiecznych pesymistów, którzy widzą brak fundamentów, brak podstaw, upadek pieniądza, inflacje przeszłą i przyszłą, którą np. taki Bitcoin ma już uwzględniać w swojej cenie. Poważniejsi szukają tego jednego wskaźnika, który tak czy inaczej zmanipulowany – zwykle jakimś przesunięciem w czasie, żeby ładnie wyglądał na wykresie – ujawni przyszłość i obnaży ryzyka oraz załamanie czające się tuż za rogiem. Wszystko to wywołuje konfuzję u osób z krótszym stażem na rynku, którzy nie pamiętają tego pochodu pesymistów w każdej hossie.

A prawda jest taka, iż do dziś nie ma na rynku zgody, czy to wszystko, co obserwujemy i postrzegamy jako sensowne zmiany cen, trendy, tendencje i wyceny nie jest tylko manifestacją zjawiska, które Burton Malkiel nazwał przed laty random walk. Dlatego jako lekarstwo na szum analityczno-komentatorski proponuję eksperyment myślowy, z poważnymi konsekwencjami praktycznymi. Przyjmijcie założenie, iż ruchy cen i ruchy rynków są nieprzewidywalne i spróbujcie pogodzić się z konsekwencjami takiego faktu. Na czym w takim wypadku skoncentrujesz swoje wysiłki początkujący inwestorze? Chyba nie na zgadywaniu, czy hossa ma sens i kiedy znajdzie swój kres?

2 Komentarzy

 1. Tu de mun

  Kto tu był fanem Mili? Bo już nie pamiętam.

  Actress Mila Kunis has revealed that she and her husband, Ashton Kutcher, started investing in bitcoin more than eight years ago

  https://news.bitcoin.com/mila-kunis-using-cryptocurrencies-ashton-kutcher-bitcoin/

 2. Tu de mun

  Na 200-letnim randomowym wykresie SP500 200 lat temu cena była w lewym dolnym rogu, a teraz w prawym górnym.

  Ok, niech Burton nazywa to random walk. Może zarobi na szkoleniach, książce albo zrobi doktorat na tym.

  Ciekawe czy 10 mld procent wzrostu Bitcoina to też random walk. Sprzedam Burtonowi patent: niech nazwie takie aktywa Moonwalkerami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.