Mamy za sobą niemal jedną trzecią roku. WIG20 znajduje się dokładnie na tym samym poziomie, co w pierwszych dniach stycznia, oscylując między poziomami 1850 a 2100 punktów. Średnia dzienna zmienność (z 15 sesji) z dnia na dzień spada. Na początku roku wynosiła 45-50 punktów, dziś jest to 30 punktów. „Kamieniami ciążącymi u szyi” stał się niedawny lider rynku: CD Projekt oraz Allegro. Jeszcze rok temu CD Projekt miał ponad jedenastoprocentowy udział w WIG20 i był na trzecim miejscu. Dziś jest na pozycji ósmej  i ma 5,5 proc. udziału. Optymistycznie można stwierdzić, że dalsze spadki spółki, będą miały coraz mniejsze przełożenie na indeks.

W tej chwili wiele zależy od zachowania PKObp, KGHM, PKN Orlen oraz PZU, czyli lokomotyw, które były w czołówce indeksu przez lata, od czasu do czasu oddając pola innym. Łącznie te cztery spółki, posiadają około 44 procent udziału w indeksie.  Patrząc na ich wykresy, nie widać na razie – z perspektywy technicznej – większego potencjału do silnego wzrost. Może z wyjątkiem KGHM.

Ale oczywiście nie oznacza to, że na rynku dzieje się źle. sWIG80 wzrósł przez minione cztery miesiące o 15 procent, zaś mWIG40 o 10 procent. To zaś oznacza, że porównując się do innych globalnych rynków, nie jest najgorzej. SP500 wzrósł o ok. 13 proc. DAX +11 proc.

Od wielu lat, co jakiś czas przypominam zdanie G. Kleinmanna z Futures Magazine, że na rynku nie są najważniejsze wydarzenia, tylko reakcja na nie. Choć oczywiście jest to dość subiektywny odbiór, co powinno mieć wpływ negatywny, lub pozytywny to jednak zasadniczo przyjmujemy, że np. dobre wyniki spółek są pozytywną wiadomością, zaś złe negatywną.

Bardzo często, sygnałami pogarszającej się koniunktury są sytuacje, gdy w reakcji na dobre wyniki spółek, kursy znacząco spadają. Po podaniu świetnych wyników np. przez CD Projekt, Mercatora czy  Selenę FM ceny akcji zanurkowały. Oczywiście zawsze można powiedzieć, że inwestorzy oczekiwali, że wyniki będą jeszcze lepsze, niemniej niepokój co do kondycji potencjalnej hossy powinien się pojawić. Chciwość potrzebuje paliwa w postaci bezkrytycznego przyjmowania informacji, a nie wątpliwości. Wątpliwości to już domena rosnącego strachu. Ten zaś nie jest motorem hossy, tylko wręcz przeciwnie.

[Photo by Jared Rice on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.