Wczorajsze wejście spółki Coinbase na amerykański rynek Nasdaq jest postrzegane jako moment przełomowy dla rynku kryptowalut. Dzięki COIN rynek kryptowalut wreszcie został podniesiony do rangi czegoś, co daje się wycenić. Paradoksalnie, debiut giełdy krypto robi z tego segmentu coś bliższego rynkowi złota i nabiera rangi inwestycyjnej.


Debiut każdy oceni inaczej. Jedni zechcą widzieć głównie spadek z poziomu otwarcia o 100 dolarów, a inni skok wyceny spółki na poziomy w pewnym sensie absurdalne. Kolejni widzą w niej nową Teslę, która w przyszłości zajmie miejsce dinozaurów. W każdym wypadku pomijany jest fakt, iż wejście spółki na giełdę kończy fazę bujania w chmurach i poddaje ją rynkowej kontroli. To nie jest już jakiś tam potencjalny start up, który w momencie wejścia na giełdę będzie rynkowo DOA. Spółka ma przychody, rentowność i zyski.

Wejście na rynek oznacza, iż spółka i jej wycena lądują bezpośrednio pod mechanizmem Price Discovery, który wcześniej lub później ujawni realną wartość akcji i wyceni je dla inwestorów. Koniec ze spekulowaniem, jak wielki coś ma potencjał. Jeśli spółka nie ma czytelnej ścieżki rozwoju i nie oferuje czytelnych perspektyw dla akcjonariuszy, to skończy w adekwatnym miejscu. Przypomnijcie sobie debiut spółki Groupon, która miała zrewolucjonizować zakupy i przesunąć akcenty w relacji kupujący-sprzedający.

Z punktu widzenia inwestorów najważniejszym jest, iż chociaż część rynku krypto zbliża się do poziomu inwestycyjnego. Z mojego punktu widzenia rynek kryptowalut miał podstawową wadę – nie dał się wycenić, bo nie generował niczego ponad zgadywanie ile, coś będzie kosztowało. Miał dokładnie wadę złota, na temat którego każdy ma opinię, ale nikt nie ma wyceny. Zgadywanki są dobre dla podejścia spekulacyjnego, ale inwestorzy zwyczajnie milczą na temat czegoś, czego nie można poddać racjonalnej wycenie.

Zwolennicy kryptowalut powinni ucieszyć się również z jednego powodu – wejście na giełdę spółki operującej w tym segmencie może przyczynić się do spadku zmienności, która była jedną z największych przeszkód w rozwoju krypto. Jeśli krypto ma być walutą, a taki był bazowy pomysł, to nie może mieć zmienności większej od towarów, które za walutę kupujemy, bo staje się walutą bezużyteczną. W istocie debiut Coinbase i potencjalne ucywilizowanie rynku krypto może przesądzić o tym, czy krypto stanie się alternatywą dla waluty, czy tylko cyfrowym tombakiem udającym złoto.

5 Komentarzy

 1. McGravier

  > wcześniej lub później ujawni realną wartość akcji i wyceni je dla inwestorów.

  W kontekście rynków bijących rekordy wycen w najgorszym okresie ekonomicznym ostatnich dekad nie brzmi to zbyt przekonująco.

 2. Adam Stańczak

  @McGravier

  Perspektywy są mocne:

  https://www.atlantafed.org/cqer/research/gdpnow

 3. Tu de mun

  No to nam po debiucie spadła zmienność że hej. Aż dzisiaj o 3 w nocy wstałem aby podumać o tej zerowej zmienności.

 4. Tu de mun

  Krypto to nie tylko waluta ale cały nowy świat finansów i technologii. Wartość przechowuję w Bitcoin, który ma malejąca podaż z powodu halvingu.
  Kasę tanio i szybko przerzucam na cały świat za pomocą Ripple, a jeśli mocno buja ceną to np. Litecoinem. W DeFi mam cuda typu lokaty na megaprocenty, pożyczki lub całe combosy operacji farmerskich.
  A to nawet nie wierzchołek góry lodowej.

  Tej innowacji już nie da się zatrzymać.

  Przyłącz się albo wygiń jak dinozaury 🙂

 5. Tu de mun

  Zapomniałem o najważniejszym: potęga procentu składanego jest po mojej stronie, gdyż mogę kumulować wartość latami zanim US zobaczy choćby grosz mojego podatku.

  W obliczu takiego faktu jak długo jeszcze zamierzacie stać z boku pozbawiając się szans na godziwe życie i na dodatek korzystając z waluty używanej przez przestępców, mafie, handlarzy narkotyków, terrorystów, handlarzy ludźmi i finansującej wojny? Wiecie dobrze, że mówię tu o USD, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.