Bańka spekulacyjna nie zna pojęcia wady

Przepaść między tłumem handlującym memami i środowiskiem inwestycyjnym jest nie do zasypania. Pierwszy jest zainteresowany głównie trendem – nawet jeśli nie zna pojęcia trendu i problemów z nim związanych – a drugie wbiciem świata nieracjonalnego w ramy racjonalności.

Kolejny tydzień za nami i kolejny mem staje się przedmiotem zainteresowania internetowego tłumu, który najechał peryferia rynków finansowych. Tym razem padło na memową kryptowalutę Dogecoin, którą sam twórca określił jako wypuszczoną dla żartu i bez innego celu. O Dogecoinie ćwierknął jednak Elon Musk, który w ostatnim czasie postanowił strollować świat inwestycji i… wiadomo.

Wcześniej EM poinformował o potężnej pozycji, jaką spółka Tesla zajęła na rynku krypto. Celem ma być umożliwienie płacenia za Teslę Bitcoinami, choć naprawdę średnia zawartość portfela BTC w skali świata raczej nie starczy na zakup kosmetyków do pielęgnacji Tesli. Elon Musk wystawił spółkę na zbędne ryzyko kursowe. Czy Tesla na tym zarobi? Prawdopodobnie – prezes jest wszak trendsetterem. Czy to bezpieczne? Nie.

Naprawdę jednak problem leży gdzieś indziej. W czasie baniek spekulacyjnych gracze mają tendencję do operowania w chmurze euforii. To, co dla ludzi nieuczestniczących w gorączce jest wadą, dla uczestniczących nie ma znaczenia. Jeśli przypomnicie sobie gorączkę tulipanową, to odnotujecie, iż największe ceny osiągały tulipany, które były zarażone banalnym wirusem mozaikowym. Gwarantuję, że nie chcielibyście mieć kwiatka doniczkowego z taką wadą.

Z punktu widzenia botaniki kwiaty, które rozpaliły jedną z największych baniek spekulacyjnych w historii,  były zwyczajnie chore lub ostrożniej zarażone. Z punktu widzenia spekulujących – najbardziej pożądane. Tak samo jest z kryptowalutami, które z punktu widzenia teorii inwestycyjnej nie mają żadnej wewnętrznej wartości i nie są w żaden sposób wyjątkowe – każdy może wypuścić swoją kryptowalutę, nawet dla żartu – ale z jakiegoś powodu stały się dla spekulujących wyjątkowe.

Środowisko inwestycyjne powinno zostawić całe to zamieszanie serwisom poświęconym internetowym żartom – a dokładnie internetowemu rechotowi – i nie poświęcać uwagi dość absurdalnym zakątkom inwestycyjnego świata. Niestety, również branża inwestycyjna zabiega o popularność w czasach dominacji mediów społecznościowych i czuje się w obowiązku mieć zdanie na temat czegoś tak absurdalnego, jak Dogecoin.

 

2 Komentarzy

 1. Pieseł

  Dogecoin jest mniej absurdalny niż szalone drukowanie i ujemne stopy.
  Przynajmniej jest FUN!

 2. deli deli

  Gwiazda Musk'a, którego w czasach przedwirtualnych nazwałbym internacjonałem od zarządzania ksiezycową nowiną, świeci jasno do słowiańskiej Kupały'21, zaś na wiosnę'23 już realne, murowane kłopoty.
  Och, ach, gdyby pan Elon, dzisiaj na fali, zechciał wysłuchać Indywidualnych na Ursusie równie wspaniałomyślnie jak onegdaj Ignacy Łukasiewicz przyjmujący na Polance chłopców od Rockefellera! *
  * Jerzy Orlewski, Kariera nafty, W-wa1965, s.66.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.