Dużymi krokami zbliża się rocznica tąpnięcia na rynkach wywołanego pandemią. Po roku od początku przeceny łatwo będzie zidentyfikować wygranych i przegranych prostym spojrzeniem na zmiany procentowe indeksów, ale już dziś możemy powiedzieć, że GPW znów przegrała.
Poniższy wykres pokazuje roczne przebiegi, Nasdaq Composite, S&P500, DAX-a, polskie WIG20 i WIG oraz ETF iShares MSCI Emerging Markets (EEM). Polskim indeksom najbliżej do DAX-a, ale nie ma wątpliwości, iż przegrywamy też z koszykiem rynków wschodzących. EEM radzi sobie dobrze, bo jest mocno nasycony spółkami chińskimi, ale też powiedzmy szczerze blisko 30-procentowa zwyżka w skali roku pozostawia w tyle nawet rynek amerykański mierzony S&P500 i przegrywa tylko z amerykańskim rynkiem spółek technologicznych. Można spierać się o przyczyny relatywnej słabości GPW, ale jeśli pandemia miała być nowym rozdaniem na świecie, to właśnie mamy dowód na to, że przegraliśmy. Kolejny raz.
za: stooq.pl
3 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Ciekawe jak będzie przebiegać dalsza reforma OFE, jakie będą wybory ludzi (IKE-oid/ZUS) i co z akcjami później w rezerwie. Sądząc po "sukcesie" PPK, może być dużo akcji do upchania i choć niekoniecznie od razu i wprost, to przyszłość nie wygląda zbyt optymistycznie. Możliwe, że naprawdę wielka przegrana GPW dopiero przed nami.
Z WIG20 nigdy nie będzie dobrze. Przy 11 spółkach SP w tym indeksie ciężko żeby było. Najbliższa rewizja roczna indeksu też raczej nie spowoduje zmiany w tym zakresie.
Najważniejsze pytanie: kiedy z mojego IKE, IKZE, Fx, zagranica, kontrakty i w ogóle z jakiegokolwiek rachunku będę mógł handlować crypto, a przynajmniej BTC.
Zróbcie to i nie będzie już nigdy nikogo interesowała jakaś bananówka, spółki SP, spółki Patro, Karkosika czy Januarego.