Wykres dnia: trójkąt Lotosu

W dziale rekomendacji DM BOŚ pojawiły się nowe wskazania fundamentalne dla sektora paliwowego, czyli PKN Orlen, Lotos, PGNiG więc sięgnąłem po odnośne wykresy żeby skonfrontować je z owymi wycenami.

Wybrałem LOTOS, który w ocenie analityka DM BOŚ Łukasza Prokopiuka ma największy potencjał do wzrostów. Wykres wykonany za pomocą bossaStatica5:

W październiku 2020 r skończyły się długoterminowe męki spadkowe spółki i na fali mocnych zakupów OFE w grudniu kurs wydostał się z bessy, ograniczonej na powyższym wykresie czerwoną linią. Wprawdzie nie oznacza to jednocześnie koniec wszystkich kłopotów, z którymi borykała się spółka, ale przynajmniej technicznie wygląda na to, że na jakiś czas inwestujący wzięli od nich wolne.

Tym samym od dołka październikowego zaczęła powstawać nowa linia trendu wzrostowego, a cała fala zatrzymała się na poziomie nieco ponad 45 zł, który skutecznie teraz odpiera ataki popytu. W międzyczasie powrót do linii wyznaczającej minioną bessę wyglądał wręcz idealnie, tworząc nowe wsparcie na przyszłość.

Naturalnie rodzi się pytanie: czy to już na tyle? Czy jednak przemy wyżej do wyceny w obszarze ponad 70 zł, gdzie analityk widzi wartość godziwą?

Na ostatniej sesji sprzedający nie wytrzymali i wyrzucili kurs poniżej dotychczasowej, jakże geometryczne idealnej linii trendu wzrostowego, psując całe wrażenie artystyczne. Można jednak głośno zaśpiewać: „Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało”. Jedna sesja jeszcze nie przesądza o zawaleniu się planów kontynuacji hossy.

Nadal mamy klasyczny trójkąt konsolidacyjny (2 zielone linie), z rosnącymi dołkami, który jest bardzo prawdopodobnym przystankiem zapowiadającym wybicie powyżej 45 zł i marsz na północ. Być może nawet owa konsolidacja będzie się przeciągać w obszarze 36-45 zł, czekając na nowy impuls z rynku giełdowego, który w całej rozciągłości przechodzi obecnie korektę.

Z punktu widzenia techniki, dopiero ruch poniżej 36 zł oznaczałby zmianę nastrojów i powrót do spadków w postaci np. formacji odwrotu typu M.

Póki co technicznie wygląda to dość pro wzrostowo i prawdopodobnie wybicie powyżej 45 zł przyciągnie dalszy popyt. Nie ma innego wyjścia jeśli spółka ma się zbliżyć do przypisywanej jej wartości. Tym bardziej, że ten rok ma być rokiem surowców, rokiem odbudowy spółek związanych z paliwami i rokiem rynków wschodzących.

—kat—

1 Komentarz

  1. Olo

    https://www.parkiet.com/Surowce-i-paliwa/307149892-KGHM-o-sytuacji-w-Chile.html
    Ten analityk już parę razy się mocno pomylił np. W reko na Kghm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.