Wykres dnia: trójkąt Lotosu

W dziale rekomendacji DM BOŚ pojawiły się nowe wskazania fundamentalne dla sektora paliwowego, czyli PKN Orlen, Lotos, PGNiG więc sięgnąłem po odnośne wykresy żeby skonfrontować je z owymi wycenami.

Wybrałem LOTOS, który w ocenie analityka DM BOŚ Łukasza Prokopiuka ma największy potencjał do wzrostów. Wykres wykonany za pomocą bossaStatica5:

W październiku 2020 r skończyły się długoterminowe męki spadkowe spółki i na fali mocnych zakupów OFE w grudniu kurs wydostał się z bessy, ograniczonej na powyższym wykresie czerwoną linią. Wprawdzie nie oznacza to jednocześnie koniec wszystkich kłopotów, z którymi borykała się spółka, ale przynajmniej technicznie wygląda na to, że na jakiś czas inwestujący wzięli od nich wolne.

Tym samym od dołka październikowego zaczęła powstawać nowa linia trendu wzrostowego, a cała fala zatrzymała się na poziomie nieco ponad 45 zł, który skutecznie teraz odpiera ataki popytu. W międzyczasie powrót do linii wyznaczającej minioną bessę wyglądał wręcz idealnie, tworząc nowe wsparcie na przyszłość.

Naturalnie rodzi się pytanie: czy to już na tyle? Czy jednak przemy wyżej do wyceny w obszarze ponad 70 zł, gdzie analityk widzi wartość godziwą?

Na ostatniej sesji sprzedający nie wytrzymali i wyrzucili kurs poniżej dotychczasowej, jakże geometryczne idealnej linii trendu wzrostowego, psując całe wrażenie artystyczne. Można jednak głośno zaśpiewać: „Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało”. Jedna sesja jeszcze nie przesądza o zawaleniu się planów kontynuacji hossy.

Nadal mamy klasyczny trójkąt konsolidacyjny (2 zielone linie), z rosnącymi dołkami, który jest bardzo prawdopodobnym przystankiem zapowiadającym wybicie powyżej 45 zł i marsz na północ. Być może nawet owa konsolidacja będzie się przeciągać w obszarze 36-45 zł, czekając na nowy impuls z rynku giełdowego, który w całej rozciągłości przechodzi obecnie korektę.

Z punktu widzenia techniki, dopiero ruch poniżej 36 zł oznaczałby zmianę nastrojów i powrót do spadków w postaci np. formacji odwrotu typu M.

Póki co technicznie wygląda to dość pro wzrostowo i prawdopodobnie wybicie powyżej 45 zł przyciągnie dalszy popyt. Nie ma innego wyjścia jeśli spółka ma się zbliżyć do przypisywanej jej wartości. Tym bardziej, że ten rok ma być rokiem surowców, rokiem odbudowy spółek związanych z paliwami i rokiem rynków wschodzących.

—kat—

1 Komentarz

  1. Olo

    https://www.parkiet.com/Surowce-i-paliwa/307149892-KGHM-o-sytuacji-w-Chile.html
    Ten analityk już parę razy się mocno pomylił np. W reko na Kghm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.