Środowy komunikat Rady Polityki Pieniężnej potwierdzający włączenie do arsenału polityki monetarnej interwencji walutowych nie był zaskoczeniem. Na starcie pandemii prezes NBP wyraził przekonanie, iż świat czekają wojny kursowe i nowe rozdanie gospodarcze. Ciekawostką jest pytanie: Czy nowe w polityce NBP będzie miało wpływ na GPW?


W naszych prognozach na rok 2021 zaznaczyłem już, iż właśnie w polityce kursowej NBP widzę zagrożenie dla kondycji WIG20. W przyjętym modelu naszej corocznej zabawy nie było miejsca na szersze spojrzenie, więc dziś rzućmy okiem na historię i to, jak kształtowały się wzajemnie relacje PLN i WIG20. Na starcie przyjmujemy jednak założenie, iż patrzenie poza rok 2000 ma mniejszy sens, gdyż wówczas złoty niemal w każdym roku osłabiał się w sposób, który czynił walutę daleką od czegoś, co można było traktować poważne. Polska była wówczas dość dzikim krajem jeśli chodzi o zachowanie rynku na tym polu.

Wykres poniższy pokazuje roczne zmiany procentowe WIG20 i złotego do dolara (podkreślenie pary PLNUSD, a nie USDPLN). Na pierwszy rzut oka widać, iż rzadko mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której WIG20 był w stanie oprzeć się spadkowi złotego do dolara. Naprawdę rynki rozchodziły się ze sobą tylko 6 razy na 21 przypadków i tylko cztery razy WIG20 zdołał zyskać na wartości, gdy złoty stracił do dolara. Średni zysk WIG20 w tych czterech latach wyniósł niespełna 3 procent w skali roku. Jeśli nawet uznamy próbki za małe i wyniki podatne na jednostkowe wpływy, to takie ułożenie się danych historycznych jawi się przynajmniej jako ostrzeżenie dla warszawskich blue chipów.

Spójrzmy teraz na wykres WIG20 w połączeniu z wykresem PLNUSD w ostatnich pięciu latach. Znów, nie trudno dostrzec zależność kondycji WIG20 od kondycji złotego. Nawet jeśli wyłączymy okres kryzysu (pandemii), który wywołał na rynku klasyczny risk off, standardowo szkodliwy dla walut i aktywów rynków wschodzących, to i tak dostrzeżemy wrażliwość WIG20 na zachowanie złotego. Niezależnie od tego, co jest przyczyną obserwowanej korelacji – i pamiętając o zasadzie correlation does not imply causation – ryzyko jawi się jako godne uwagi i warte rozważenia.

(za stooq.pl)

Możliwe, iż jest na rynku jakiś mechanizm – nie musi powtórzyć się w kolejnym roku – który pozwala pytać: czy ogłoszony właśnie program wspierania polskiej gospodarki przez RPP jest programem wspierania waszych portfeli? A jeśli ustawienie dna przez NBP na dolara i euro stanie się ustawieniem sufitu na wzrosty WIG20? Wszyscy chcielibyśmy, żeby takiej zależności nie było, ale historia podpowiada, iż słaby złoty nie jest najlepszym przyjacielem rynku warszawskich blue chipów. Pocieszające jest, iż nowa polityka NBP jest przyjacielem tych, którzy już mają inwestycje na rynkach zagranicznych, oczywiście w instrumentach nominowanych w walutach obcych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.