Wykres dnia: wypłaszczony DAX

Ruchy robaczkowe indeksu DAX stały się ostatnimi czasy równie irytujące jak indeksu WIG20 w najgorszych jego czasach totalnego bezruchu.

Do góry kurs wyskakuje jedynie dzięki czyszczeniu stop-lossów, w dół też nie dają mu zejść kupujący. Spójrzmy na wykres:

Od miesiąca korpusy świec są mikre, cienie po obu stronach wskazują na brak zgody to jednej, to drugiej strony. Od czasu wyborów w USA i ogłoszenia szczepionek zdobycze punktowe są mizerne. Ostatnia sesja ma największą rozpiętość od miesiąca.

Wszystko zdusza magiczny opór na poziomie 13500, czyli maksimum tej hossy z września. I to w zasadzie jedyna znacząca podpowiedź opisująca sytuację

Mamy krótkoterminowy trend boczny, który prędzej czy później musi się przekształcić w trend kierunkowy w jedną ze stron. 

Stare powiedzenie mówi: „jak nie rośnie, będzie spadać”. Wypisz, wymaluj, wszystko do tego zmierza. Droga do spadków ku poziomowi 11500 jest w zasadzie szeroko i bez przeszkód otwarta skoro rynek nie ma sił na pokonanie szczytu z września. Obecnie 71% klientów bossafx obstawia krótkie pozycje na kontraktach DAX. Ten ruch w dół wyglądałby zresztą całkiem naturalnie jako kontynuacja wielomiesięcznego trendu również bocznego.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że długa akumulacja poniżej ważnego oporu oznacza zbieranie siły przed atakiem na ów opór. Żeby ocenić możliwości takiego ruchu spróbujmy wywnioskować coś z narracji.

Można zrozumieć, że inwestorzy wyczekiwali długo w okopach na decyzję EBC o dodatkowych środkach na wykup aktywów oraz na środki pomocowe z UE, blokowane przez Polskę i Węgry. Ale obie akcje zakończyły się sukcesem, a kurs stoi, choć właściwszym określeniem byłoby – osuwa się. Najważniejsze koła napędowe popytu zawiodły.

Gorzej, że trudno znaleźć inne katalizatory mogące wzbudzić kursy do wybicia w górę.

Wprawdzie optymizm gospodarczy dopisuje (ZEW rośnie), produkcja i eksport się odbudowują, ale na horyzoncie pojawia się konieczność całkowitego lockdownu, brexitowe złe newsy za każdym razem gdy się pojawiają dołują indeks, a chyba największą barierą staje się rosnący kurs EUR/USD. Hamuje eksport i zainteresowanie akcjami ze strony mobilnych kapitałów.

Nawet rekordy indeksów w USA przestały działać dopingująco.

Pesymizm inwestorów widać w proporcjach otwartych opcji:

Stosunek tych na spadki indeksu (puts) w stosunku do tych na wzrosty (calls) sięga rekordowo maksymalnych wartości, a więc rynek jest w pełni uzbrojony i gotowy na korektę. To całkiem przeciwnie do USA, gdzie stosunek puts/calls jest rekordowo niski, a więc Amerykanie wierzą w dalszą hossę.

Gdzie więc szukać jakiegoś detonatora, który rozsadzi górne opory na poziomie 13500 i pociągnie hossę dynamicznie w górę, wyciskając te krótkie pozycje zabezpieczające w opcjach?

Na chwilę obecną jedynym powodem mogłyby być ruchy kapitału związane z przełomem roku, czyli rebalancing przed końcowymi rozliczeniami rocznymi i nowe otwarcie portfeli w 2021 r. Póki co nie widać w ruchach rynku nadmiernej ochoty do gwałtownych zmian, a już szczególnie ku euforii.

 

—kat–

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.