O co (też) chodzi w tym szumie

Jak pewnie wszyscy wiedzą, USA zafundowały światu kolejne święto demokracji. Z odrobinką parodii święta demokracji, ale amerykański system wyborczy nie od dziś jest przedmiotem żartów. Zresztą, nie kopie się leżącego. Szczęśliwie, z punktu widzenia inwestora całe zamieszanie ma marginalne znaczenie. Niezależnie kto wygra, prognozy na przyszłość pozostają i pozostaną optymistyczne, a kredyt tani.

Na dziś najważniejszym elementem, który zależy od wyników wyborów jest skala programu stymulującego. Gdyby pojawiła się niebieska fala można byłoby liczyć na około 30 procent większy program pomocy dla gospodarki. Przy podziale władzy w Kongresie – niezależnie od tego, kto będzie prezydentem USA – pomoc zapewne będzie mniejsza niż przy przekazaniu władzy jednej partii. W każdym z wypadków wsparcie dla wzrostu gospodarczego w USA będzie ważne i odczuwalne.

Jednak, im mniejszy program stymulujący, tym mniejsza również presja inflacyjna, co wprost przerzuca już piłkę na stronę kortu, po której operuje amerykański bank centralny. Założyć można, iż jeśli politycy wprowadzą większą dawkę stymulacji gospodarki, mniej pracy będzie miał Fed, wyjście z zamieszania pandemicznego będzie szybsze i zapewne większa presja na normalizację polityki monetarnej. Jeśli politycy nie dowiozą programu stymulującego, to rolę przejmie Fed pompując w gospodarkę to, co może w ramach własnego mandatu.

W każdym z tych przypadków wygranymi powinny być rynki akcji. Nie dlatego, że ktoś specjalnie będzie dbał o ich kondycję, ale dlatego, że rynki akcji pożywią się zarówno ożywieniem gospodarczym stymulowanym przez rząd, jak i programami proinflacyjnymi prowadzonymi przez Fed. Tak, na dziś wydaje się, że niezależnie od tego, kto ostatecznie wygra wybory w USA rynki są w położeniu win-win. Oczywiście trzeba brać poprawkę na niespodzianki, ale jeśli nie będzie nowych, to warto przyzwyczajać się do myśli, iż S&P500 może przywitać się z 4000 pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.