O co (też) chodzi w tym szumie

Jak pewnie wszyscy wiedzą, USA zafundowały światu kolejne święto demokracji. Z odrobinką parodii święta demokracji, ale amerykański system wyborczy nie od dziś jest przedmiotem żartów. Zresztą, nie kopie się leżącego. Szczęśliwie, z punktu widzenia inwestora całe zamieszanie ma marginalne znaczenie. Niezależnie kto wygra, prognozy na przyszłość pozostają i pozostaną optymistyczne, a kredyt tani.

Na dziś najważniejszym elementem, który zależy od wyników wyborów jest skala programu stymulującego. Gdyby pojawiła się niebieska fala można byłoby liczyć na około 30 procent większy program pomocy dla gospodarki. Przy podziale władzy w Kongresie – niezależnie od tego, kto będzie prezydentem USA – pomoc zapewne będzie mniejsza niż przy przekazaniu władzy jednej partii. W każdym z wypadków wsparcie dla wzrostu gospodarczego w USA będzie ważne i odczuwalne.

Jednak, im mniejszy program stymulujący, tym mniejsza również presja inflacyjna, co wprost przerzuca już piłkę na stronę kortu, po której operuje amerykański bank centralny. Założyć można, iż jeśli politycy wprowadzą większą dawkę stymulacji gospodarki, mniej pracy będzie miał Fed, wyjście z zamieszania pandemicznego będzie szybsze i zapewne większa presja na normalizację polityki monetarnej. Jeśli politycy nie dowiozą programu stymulującego, to rolę przejmie Fed pompując w gospodarkę to, co może w ramach własnego mandatu.

W każdym z tych przypadków wygranymi powinny być rynki akcji. Nie dlatego, że ktoś specjalnie będzie dbał o ich kondycję, ale dlatego, że rynki akcji pożywią się zarówno ożywieniem gospodarczym stymulowanym przez rząd, jak i programami proinflacyjnymi prowadzonymi przez Fed. Tak, na dziś wydaje się, że niezależnie od tego, kto ostatecznie wygra wybory w USA rynki są w położeniu win-win. Oczywiście trzeba brać poprawkę na niespodzianki, ale jeśli nie będzie nowych, to warto przyzwyczajać się do myśli, iż S&P500 może przywitać się z 4000 pkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *