Koniec III kwartału i wejście w IV kwartał, po słabym wrześniu, rozbudza wyobraźnię inwestorów pytaniami, gdzie będą rynki na przełomie roku. Spójrzmy zatem w przyszłość, na ostatnie trzy miesiące 2020 roku, który będzie zapamiętany na lata.


Na początek warto odnotować, iż spadkowy wrzesień wpisał się w przekonania rynku o historycznej słabości miesiąca dla rynków akcji. Osobiście jestem ostatnią osobą, która postawiłaby pieniądze na anomalie kalendarzowe. Zwyczajnie, nijak w mojej głowie nie mieści się zakład, iż powiedzmy 10 spadkowych wrześni, daje chociaż cień gwarancji, iż następny wrzesień będzie taki, jak wskazuje prawidłowość historyczna. To prognozowanie przez analogię jest zwyczajnie nie w moim stylu, ale jeśli ktoś chce, to może grać.

Naprawdę większą wiarę daję mechanizmowi samospełniającej się przepowiedni, w której rynki rosną np. w IV kwartale, bo ludzie wierzą, iż będą rosły. Jeszcze większą w przekonanie, iż spadki są zwykle okazjami do zakupów. W tym sensie końcówka roku po spadkowym wrześniu wydaje mi się łatwiejsza do rozegrania właśnie dlatego, iż we wrześniu pojawiła się zdrowa korekta, która uatrakcyjnia wyceny i osobom o takim, a nie innym podejściu do rynku – czyli kupowania na spadkach, a nie pogoni za wzrostami – ułatwia szukanie nowego zakładu lub odnowienie starego.

Czytelnicy już mogli się domyślić, iż jeśli chodzi o perspektywy na kolejne trzy miesiące lokuję się raczej po zielonej stronie. Postawa nie przeszkadza jednak odnotować faktu, iż droga będzie bardzo wyboista. Oczywiście pierwszym tematem są drugie fale pandemii, drugie lockdown’y i wszystkie zmienne gospodarcze, które wiążą się z tymi tematami. Właściwie to możemy być pewni jednego – jazda będzie ostra i nie obędzie się bez ofiar zarówno w ludziach, jak i w gospodarce. Zwyczajnie będzie bolało, bo musi boleć.

Kolejnym tematem jest polityka. W Polsce mamy raczej trzy lata do pierwszych, naprawdę ważnych wyborów, więc w perspektywie trzech miesięcy tylko jakichś mechanizm – np. rozbuchanie pandemii do rozmiarów włoskich czy hiszpańskich z pierwszej fali – może zachwiać sceną polityczną. Na świecie szykuje się prawdziwy „perfect storm”. Wybory prezydenckie w USA są już za miesiąc. Później na scenę wkroczy Brexit, który dziś nie może się jeszcze przebić na pierwsze strony serwisów giełdowych, ale wróci, jak zakończy się szum wokół wyborów prezydenckich w USA.

Na polu makro będziemy mieli pytania o to, jak i w co zmieni się odbicie w gospodarkach obserwowane w III kwartale. Amerykański rynek pracy fazę mocnego odbicia zdaje się mieć za sobą i wchodzi raczej w równowagę na znacznie niższym poziomie niż przedpandemiczny. Inaczej mówiąc powoli zaczną się manifestować słabości konsumentów. Analogicznie sytuacja powinna zacząć wyglądać w innych krajach, gdzie konsumpcja indywidualna zacznie odczuwać efekty słabszych rynków pracy.

Na tym tle dość ciekawie wygląda rynek polski z akcentem na WIG20. Na rynku pojawi się najbardziej chyba oczekiwana gra roku spółki z WIG20. CD Projekt już dziś trzęsie indeksem i zapewne w okolicach premiery będzie trząsł jeszcze bardziej, kiedy pojawią się naprawdę wiarygodne dane na temat sprzedaży. W IV kwartale do WIG20 wejdzie zapewne szykujące się do debiutu Allegro. Efektem będzie zwiększenie udziału dwóch spółek postrzeganych jednak jako technologiczne do przeszło 20 procent. Na naszym twitterowym koncie sygnowaliśmy już, iż taki udział spółek technologicznych w S&P500 starczył do zbudowanie pandemicznej hossy. Zatem: może–wreszcie-coś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *