Wykres dnia: Zmęczenie liderów

Ostatni tydzień na rynku amerykańskim był ciekawy z jednego ważnego punktu widzenia – relatywnej słabości spółek technologicznych. Lokomotywy odbicia po pandemicznej wyprzedaży zostały zastąpione przez inne spółki, ale trudno pominąć tak ważne ostrzeżenie wysłane w świat przez Wall Street.


Jeśli spojrzeć na zachowanie indeksów Nasdaq Composite oraz Nasdaq 100 i porównać zmiany procentowe z S&P500 na przestrzeni ostatnich tygodni, to nie ma wątpliwości, iż inwestujący w amerykański sektor technologiczny już nie martwią się pandemią. W różnych odcinkach czasowych Nasdaq Composite i Nasdaq 100 rosną czasami dwa razy tyle, co S&P500 czy DJIA, ale jako jedyne z wymienionej czwórki są na plusie w perspektywie year-to-date, a to oznacza, iż odrobiły całość strat z okresu pandemicznej paniki i dodały jeszcze kilka procent. W istocie Nasdaq 100 zyskuje od 1 stycznia 9,4 procent, gdy DJIA spada o przeszło 11 procent.

Jeśli jednak spojrzeć na zachowanie Nasdaqa 100  w ostatnich 5 dniach (+1,5 procent), to okazuje, iż zmiana procentowa była o przeszło połowę mniejsza od zmiany S&P500 (+3 procent). W poszukiwaniu korzeni tej słabości warto spojrzeć na pięciodniowe zmiany procentowe spółek Apple (-0,3 procent), Amazon (+0,2 procent), Alphabet/Google (+1,4 procent) i wreszcie Microsoft (-0,1 procent), by uświadomić sobie, iż najważniejsze spółki technologiczne nie uczestniczyły w byczym marszu przez rynki, którego echem była również zwyżka WIG20.

Przyczyny takich postaw można i należy szukać w sporze pomiędzy Twitterem i Trumpem oraz w obawach inwestorów przed regulacjami portali społecznościowych, ale ważniejszy jest fakt, iż lokomotywy hossy wysłały ostrzeżenia przed korektą. W przypadku S&P500 wymienione wyżej spółki stanowią tak ważną część indeksu i bez ich pomocy kontynuacja zwyżek będzie bardzo trudna przy stabilizacji cen akcji i właściwie niemożliwa, przy jakiejś formie cofnięcia. Inaczej mówiąc z Wall Street popłynęło w świat ostrzeżenie, które warto mieć na radarze.

Ktoś powie, iż związek z GPW jest minimalny, ale jeśli spółki technologiczne potraktować jako wskaźniki akceptacji dla ryzyka, to temat robi się poważniejszy. Zresztą, zeszłotygodniowa postawa spółki CD Projekt (+2,6 procent) przy ruchu WIG20 (+5,7 procent) może i powinna być traktowana jako echo tego procesu, które – w przypadku kontynuacji – będzie groźne dla polskiego sektora gamingowego, jednego z jaśniejszych punktów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i poważnego odbiorcy nowych kapitałów, które pojawiły się na rynku po covid-owej przecenie.

Źródło: stooq.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.