Wykres dnia: Słabość maluchów

Oglądanie miesięcznego odbicia na rynkach akcji może napawać optymizmem. Zwyżki kończące bessy i zaczynające hossy rozlały się po świecie tak dynamicznie, iż nawet zwolennicy kupowania na przecenie zaczęli wyrażać zdziwienie i słać zalecenia spokojniejszego podejścia do perspektyw rynków. Jeśli jednak spojrzeć poza najważniejsze średnie, to łatwo dostrzec mechanizm, który sygnalizuje poważny dystans graczy do perspektyw spółek. Naszym wykresem na niedzielę jest relatywna słabość spółek małych na Wall Street i ostrzeżenie, iż inwestorzy szykują się jednak na poważny kryzys gospodarczy.

Poniższy wykres jest wycinkiem rocznych przebiegów indeksów Russell 2000, S&P500, DJIA i Nasdaq Composite. Kluczowe są zmiany procentowe średnich w perspektywie 12 miesięcy i dynamika odbicia po przecenie. O ile Nasdaq Comp. jest na plusie, S&P500 niewiele brakuje do rocznej zwyżki, to słabość indeksu spółek małych bije po oczach zarówno skalą tąpnięcia, jak i mizerią odbicia. W tej słabości kryje się ostrzeżenie, iż wiele jeszcze bólu przed gospodarką. Kondycja spółek o małej kapitalizacji sygnalizuje też, iż inwestorzy widzą klasyczne ryzyko większej wrażliwości maluchów na gospodarcze zamieszanie i nie angażują się w segmencie tak mocno, jak na spółkach o dużej kapitalizacji, z większymi rezerwami na czas kryzysu. Wniosek: nie wszystko wygląda tak dobrze, jak sugeruje kondycja indeksów wybijanych na pierwsze strony serwisów newsowych.

(źródło: yahoo)

3 Komentarzy

 1. The Brave One

  Słabość wszędzie. Największe spółki USA ciągną równo, reszta zostaje w tyle za wyjątkiem SMI, które też daje radę. Widzę to nie tylko po indeksach, ale po moim przedkrachowym portfelu, gdzie dużo do odrobienia zostało mimo niezłej jazdy na składnikach z USA.

  I jak na razie wpłaty PPK wbrew rządowym bajkom średnio po taniości zbierają papiery, gdyż na 5 wpłat tylko 1 była prawie w dołku WIG20, reszta na szczytach i pomiędzy. Powinny być wpłaty cotygodniowe jak wypłaty w USA. Miesiąc to duuużo czasu na giełdzie.

 2. _dorota

  > sygnalizuje poważny dystans graczy do perspektyw spółek

  Jest coś dużo prostszego, na co chciałabym zwrócić przy tej okazji uwagę. Obroty na indeksach amerykańskich i europejskich przy spadkach i odbiciu kształtują się w sposób charakterystyczny dla bessy (spadki przy rosnących obrotach, odbicie przy malejących). To bardzo prosty wskaźnik, ale pokazuje, jak głosuje pieniądz.

  1. Tommip

   Tak bylo zawsze od 2011r jakos.Obroty rosly mocno na spadkach bo spadki mialy o wiele wieksza dynamike i zakres zmian.Ciekawostka jest ze od miesiaca obroty spadly znacznie nawet ponizej tych zpoprzedmich lat gdzie zmiennosc wynosila po 0.4% dziennie.LOP natomiast na cme zalamal sie wrecz o polowe.Widac ze spadki totalnie zmienily nastawienie do handlu a zainteresowanie nim spadlo.Zupelnie inaczej niz w PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.