Wykres dnia: Chińcyki trzymają się mocno

Wszyscy przecieramy oczy ze zdziwienia. Epidemia może zmienić się w pandemię, z wielu krajów ciągle nie ma wiarygodnych danych, a chińskie, z epicentrum zamieszania, okazują raczej szacunkami niż twardymi liczbami. Jednak akcje drożeją ignorując ryzyka. Również chińskie.

Nie ma wątpliwości, iż inwestorzy mają problem z epidemią, która zaczęła się w Chinach. Po pierwszych, przesadzonych reakcjach wykorzystali spadki akcji do zakupów, a kiedy dane pokazały, iż wstępne szacunki zasięgu wirusa były skrajnie optymistyczne, postanowili epidemię ignorować. Efektem jest wymarsz wielu średnich na historyczne maksima, które w przypadku Wall Street tłumaczy się postrzeganiem amerykańskich spółek w kategoriach bezpiecznych przystani. Całkiem duży wygibas intelektualny, gdy Chiny pozostają największą fabryką świata. Ciekawostką jest, iż odbicia po styczniowej panice nie omijają rynku najbardziej narażonego na wirusowe zapalenie – samych Chin. Poniższy wykres pokazuje miesięczne przebiegi notowań „chińskich” ETF-ów – iShares MSCI China ETF (MCHI), iShares China Large-Cap ETF (FXI), iShares MSCI China Small-Cap ETF (ECNS) oraz iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM), a więc koszyka dedykowanego rynkom wschodzącym w całości. Zmianom daleko do siły Wall Street, ale nie ma wątpliwości, iż „Chińcykom” daleko do paniki.

 

(źródło: stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.