Wykres dnia: Najlepsze rynki świata

Zakończenie bardzo dobrej dla wielu rynków pierwszej połowy roku owocuje pytaniami o kolejne sześć miesięcy. Zwyżki cen akcji i długu w połączeniu ze zwyżkami ceny złota stawiają przed inwestorami trudne pytania. Która część rynku jest w błędzie? Kto zakłada błędne scenariusze? Nas dziś jednak interesuje, kto był największą gwiazdą zakończonej połówki. Naszym wykresem na niedzielę są zmiany procentowe indeksów z akcentem postawionym na największych wygranych.

Wszyscy oczywiście wiedzą, iż świat rozwinięty radził sobie dobrze mimo recesyjnych wskazań z Niemiec, wojen celnych prowadzonych przez USA i zamieszania wywołanego polityką amerykańskiego rządu. Pomagała bardzo słaba końcówka zeszłego roku, ale też nadzieje na zakończenie wojny celnej i obniżki ceny kredytu. Wszyscy też zapewne zauważyliśmy, jak ciągle słabym rynkiem są warszawskie blue chipy i jak mało mają do zaoferowania w świecie, który szuka zwyżek. W pierwszej połowie roku emocje wzbudzała cena ropy, a dobra końcówka kwartału na rynku złota – z wybiciem z konsolidacji, w której część chce widzieć potencjał bycia gwiazdą kolejnych sześciu miesięcy – stawiała pod znakiem zapytania hossę na rynkach akcji.

Niewielu jednak zapewne zauważyło, iż trzema najlepszymi indeksami na świecie były średnie giełd greckiej, argentyńskiej i rosyjskiej. Zwyżki procentowe indeksów Athex, Merval i RTS zostawiły w tyle nawet Nasdaqa 100, który ma w sobie amerykańskie spółki wzrostowe i największe gwiazdy nowych technologii. Dla porównania w wykres wplecione zostały zachowania walut, które pokazują, iż zmiany na rynkach greckim, argentyńskim czy rosyjskim można uzupełnić o kondycję rynku walutowego, ale znalezienie wspólnego mianownika zwyżek liderów będzie trudniejsze (zwłaszcza, iż RTS jest indeksem dolarowym – MOEX, którego nie ma na wykresie zyskał 17,27 procent). Zwyczajnie, jedne z najbardziej pogardzanych rynków ostatnich lat okazały się największymi gwiazdami w świecie niepewności. I za to właśnie lubimy spekulację – pozwala szukać swojej szansy tam, gdzie niewielu odważy się wejść do gry.

(źródło danych; stooq.pl)

2 Komentarzy

 1. _dorota

  # wykres na bardzo upalną niedzielę (przepraszam za offtopic)

  Z okazji kolejnego dnia łamiącego rekordy czerwcowego skwaru proponuję inne spojrzenie na wykres, jakich wiele pojawia się ostatnio w mediach. Chodzi o niebieską linię (średnia z 11 lat) z wykresu linkowanego tutaj:

  https://dobrapogoda24.pl/artykul/zmiana-klimatu-ocieplenie-polska

  Proponuję, żebyście Panowie spojrzeli na niego "giełdowym okiem", jak na wykres ceny aktywu, którym możecie zahandlować (a takich obrazków widzieliście tysiące).

  1. Kupilibyście?
  2. Czy będzie hiperbola?

 2. Adam Stańczak

  Jeśli chodzi o hiperbolę i klimat, to mam lepszy wykres:

  https://www.economist.com/graphic-detail/2019/06/17/the-greenland-ice-sheet-is-melting-unusually-fast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.