Wykres dnia: Najlepsze rynki świata

Zakończenie bardzo dobrej dla wielu rynków pierwszej połowy roku owocuje pytaniami o kolejne sześć miesięcy. Zwyżki cen akcji i długu w połączeniu ze zwyżkami ceny złota stawiają przed inwestorami trudne pytania. Która część rynku jest w błędzie? Kto zakłada błędne scenariusze? Nas dziś jednak interesuje, kto był największą gwiazdą zakończonej połówki. Naszym wykresem na niedzielę są zmiany procentowe indeksów z akcentem postawionym na największych wygranych.

Wszyscy oczywiście wiedzą, iż świat rozwinięty radził sobie dobrze mimo recesyjnych wskazań z Niemiec, wojen celnych prowadzonych przez USA i zamieszania wywołanego polityką amerykańskiego rządu. Pomagała bardzo słaba końcówka zeszłego roku, ale też nadzieje na zakończenie wojny celnej i obniżki ceny kredytu. Wszyscy też zapewne zauważyliśmy, jak ciągle słabym rynkiem są warszawskie blue chipy i jak mało mają do zaoferowania w świecie, który szuka zwyżek. W pierwszej połowie roku emocje wzbudzała cena ropy, a dobra końcówka kwartału na rynku złota – z wybiciem z konsolidacji, w której część chce widzieć potencjał bycia gwiazdą kolejnych sześciu miesięcy – stawiała pod znakiem zapytania hossę na rynkach akcji.

Niewielu jednak zapewne zauważyło, iż trzema najlepszymi indeksami na świecie były średnie giełd greckiej, argentyńskiej i rosyjskiej. Zwyżki procentowe indeksów Athex, Merval i RTS zostawiły w tyle nawet Nasdaqa 100, który ma w sobie amerykańskie spółki wzrostowe i największe gwiazdy nowych technologii. Dla porównania w wykres wplecione zostały zachowania walut, które pokazują, iż zmiany na rynkach greckim, argentyńskim czy rosyjskim można uzupełnić o kondycję rynku walutowego, ale znalezienie wspólnego mianownika zwyżek liderów będzie trudniejsze (zwłaszcza, iż RTS jest indeksem dolarowym – MOEX, którego nie ma na wykresie zyskał 17,27 procent). Zwyczajnie, jedne z najbardziej pogardzanych rynków ostatnich lat okazały się największymi gwiazdami w świecie niepewności. I za to właśnie lubimy spekulację – pozwala szukać swojej szansy tam, gdzie niewielu odważy się wejść do gry.

(źródło danych; stooq.pl)

2 Komentarzy

 1. _dorota

  # wykres na bardzo upalną niedzielę (przepraszam za offtopic)

  Z okazji kolejnego dnia łamiącego rekordy czerwcowego skwaru proponuję inne spojrzenie na wykres, jakich wiele pojawia się ostatnio w mediach. Chodzi o niebieską linię (średnia z 11 lat) z wykresu linkowanego tutaj:

  https://dobrapogoda24.pl/artykul/zmiana-klimatu-ocieplenie-polska

  Proponuję, żebyście Panowie spojrzeli na niego "giełdowym okiem", jak na wykres ceny aktywu, którym możecie zahandlować (a takich obrazków widzieliście tysiące).

  1. Kupilibyście?
  2. Czy będzie hiperbola?

 2. Adam Stańczak

  Jeśli chodzi o hiperbolę i klimat, to mam lepszy wykres:

  https://www.economist.com/graphic-detail/2019/06/17/the-greenland-ice-sheet-is-melting-unusually-fast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.