FOMC sprzyja bykom w Warszawie

Na blogach bossy wielokrotnie przeglądaliśmy się decyzjom Fed przez pryzmat notowań Fed Funds Futures i odnotowywaliśmy, iż rynek znacznie lepiej od członków FOMC prognozuje przyszłą politykę amerykańskiego banku centralnego. Dlatego wczorajszy komunikat FOMC należy uznać raczej za wydarzenie typu non-event, niż  wydarzenie mocno wpływające na ceny, ale warto spojrzeć na konsekwencje dla rynków wschodzących, jakie rysują się za sprawą coraz bardziej gołębiej postawy Fed i generalnie kondycji globalnej gospodarki.

Bez wątpienia jedną z konsekwencji ustawienia się FOMC na pozycji wait&see w perspektywie trzech kolejnych kwartałów jest zmniejszenie presji wzrostowej na dolarze i zmniejszenie presji na osłabienie walut rynków wschodzących. W istocie prognozy gospodarcze Fed i oczekiwania członków FOMC wobec przyszłej kondycji amerykańskiej są właściwie idealne dla nowej fali hossy na rynkach wschodzących. W obecnym układzie gospodarka amerykańska ma pozostać na ścieżce wzrostu, ale bez jakiegoś fajerwerku i przy zgaszonej inflacji. W efekcie Fed nie musi gasić przegrzania i inflacji, co ma kluczowe znaczenie dla relacji dolara z walutami rynków wschodzących.

Coraz mniej gorąco jest też na wojnie celnej pomiędzy USA i Chinami. W istocie nikt już nie jest zainteresowany otwarciem nowych frontów, gdy cła amerykańskie kąsają Chiny w fazie zadyszki gospodarki, a prezydent Trump wchodzi w fazę, w której najmniejszy błąd gospodarczy może kosztować go drugą kadencję. Zasadnym wydaje się założenie, iż strony dojdą do jakiegoś porozumienia, które każda sprzeda jako sukces we wspólnej walce o lepszy kształt globalnego handlu i sukces własnych polityków. Bilansem powinno być zredukowanie ryzyka kolejnej recesji, a przynajmniej postrzeganego ryzyka recesji w perspektywie kolejnych miesięcy.

W zarysowanym układzie sił jednym z wygranych powinny być rynki wschodzące, które w końcówce roku miały fazę czytelnie lepszej postawy niż rynki rozwinięte, by ostatnio prezentować się gorzej na tle Wall Street dynamicznie odrabiającej straty po fali grudniowej paniki. Rzut oka na popularny ETF iShares MSCI Emerging Markets (wykres poniżej) pozwala odnotować, iż niewiele brakuje do przesilenia, które technicy będą widzieli jako zachętę do rozwinięcia kolejnej fali hossy. Wybicie górą z kreślonej konsolidacji będzie sprzyjało powrotowi kapitałów w ten segment rynkowego krajobrazu.

Część kapitału zapewne spłynie wówczas w stronę warszawskich blue chipów, które silnie korelują z iShares MSCI Emerging Markets (wykres poniżej), choć w ostatnim czasie widać relatywnie słabszą postawę warszawskiego WIG20 na tle koszyka EEM. Paradoksalnie, wczorajszy gołębi komunikat FOMC jawi się jako ciekawszy właśnie dla rynków wschodzących niż dla rynków rozwiniętych, które mają za sobą fazy mocnych zwyżek i potrzebują teraz potwierdzenia optymizmu ze strony spółek, a nie ze strony banków centralnych, które zgodnie z oczekiwaniami i solidarnie przesunęły się znów na pozycje gołębie.

(źródło; stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.