Systemy inwestycyjne FW20 – najnowsze wyniki

Co jakiś czas staram się pokazać jak sprawują się dwa systemy inwestycyjne do gry na giełdzie dedykowane kontraktom terminowym na indeks WIG20, ostatni dzień roku to idealna data na ich kolejne podsumowanie.

Oba powstały w lipcu 2014, gdy GPW wprowadziła mnożnik 20 zł za 1 punkt zmiany na kontraktach, a DM BOŚ zaoferował niższą prowizję za zamknięcie pozycji tego samego dnia (6 zł obecnie-> tabela prowizji bossa derywaty).

Jak są skonstruowane i jak działają oba systemy inwestycyjne?

Zasady są szczegółowo rozpisane we wpisach, w których je ponad 4 lata temu prezentowałem i NIC w parametrach się od tego czasu nie zmieniło:

Zasady dla systemu „Kontra jednego dnia” – > https://blogi.bossa.pl/2014/06/24/kontrakty-strategia-jednego-dnia/

Zasady dla systemu „Wybicie jednego dnia” -> https://blogi.bossa.pl/2014/07/05/kontrakty-strategia-jednego-dnia-cz-2/

Przy czym dla tego drugiego systemy wybrałem okres 5 sesji jako podstawę dla liczenia wybicia kursu do zajęcia pozycji.

Wkrótce potem niezastąpiony „Pit”, który aktywnie od lat udziela się na naszym forum blogowym, dorobił algorytm do Amibrokera, który pozwala testować, używać i kontrolować oba systemy jednocześnie, co znacznie ułatwia pracę z nimi, szczególnie przydział kapitału.

W testach używam 100.000 zł jako kapitał początkowy i do każdej transakcji jest przydzielane 10% jego aktualnej wartości, podzielone potem na wielkość depozytu aby otrzymać odpowiedź ile kontraktów należy otworzyć.

W testach wstecznych są to ilości dość szacunkowe, ponieważ wielkość depozytu zmieniała się w czasie i trzeba było przyjąć jakąś wartość średnią dla ułatwienia obliczeń. Przyjąłem również hipotetycznie, że 1 punkt był zawsze warty 20 zł, a także, że niższa prowizja za zamknięcie pozycji była taka jak obecnie. Jednakże w testach za okres 2014 do dziś nie są to już tylko hipotetyczne założenia, ale faktyczne.

Dane serii FW20 pobieram z bazy bossa.pl. Źródłem dla niej są notowania kontraktu FW20XX o największej liczbie otwartych pozycji. Po zmianie ‚źródła’ na kolejną serię, dane historyczne korygowane są o lukę wynikającą ze ‚skokowego przejścia’.

Wyniki inwestycyjne

Tak prezentują się całkowite zwroty na kapitale od 1998 roku, przy czym od 2014 nie jest to już hipotetyczny test, lecz na żywo uaktualniane wyniki:

Zysk całkowity netto: 2828,48%

Zysk średniorocznie: 17,49%

Maksymalne obsunięcie kapitału: 30,56 %

Transakcji: 925

Trafnych: 57 %

Krzywa zmian kapitału:

Ostatni rok nie był łaskawy dla tych systemów. Szczyt zyskowności został osiągnięty na początku 2018 roku i od tego czasu kapitał się obsuwa. Patrząc jednak wstecz widać, że takie obsunięcie nie jest jeszcze niczym nienaturalnym w ich działaniu. Nie wiem jaka będzie przyszłość w ich wykonaniu, być może rynek się zmienił na tyle, że potrzeba będzie dokonać małego liftingu ich zasad. Jednakże od 2014 roku, czyli od ich powstania, zyski uległy ponad podwojeniu, a więc ostrożnie można założyć, że systemy „działają”.

Publikuję te statystyki również z innego powodu – dyskusji pod tym wpisem Grzegorza obok.

Chcę w ten sposób pokazać, że:

– systemy te w całości opierają się o Analizę Techniczną, czyli szukanie powtarzalnych wzorów zachowań cen w danych historycznych, które mogą powtórzyć się z podobnym prawdopodobieństwem w przyszłości, co faktycznie się stało,

– całość zasad posiada 100% obiektywny charakter,

– reguły zostały stworzone i przetestowane w opaciu o „naukowe metody” – prostą statystykę, logikę i matematykę,

– działanie obu systemów można poddać falsyfikacji,

– systemy są w 100% weryfikowalne, można wyliczyć też dla nich statystyczną istotność,

– systemy są w 100% replikowalne, czyli każdy trader może ich użyć w ten sam sposób, jak również można w tym celu użyć komputera.

Za rok sprawdzę tutaj, czy faktycznie odzyskały one wigor.

Obfitych zysków w 2019 roku!

—kat—

Znajdziecie nas na Twitterze: @BlogiBossaPl

Blogi biorą udział w głosowaniu na najlepszy blog 2018 r. w ramach https://konkurs.investcuffs.pl/. Z góry dziękujemy za docenienie skali wiedzy, którą na naszych blogach prezentujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.