Systemy inwestycyjne FW20 – najnowsze wyniki

Co jakiś czas staram się pokazać jak sprawują się dwa systemy inwestycyjne do gry na giełdzie dedykowane kontraktom terminowym na indeks WIG20, ostatni dzień roku to idealna data na ich kolejne podsumowanie.

Oba powstały w lipcu 2014, gdy GPW wprowadziła mnożnik 20 zł za 1 punkt zmiany na kontraktach, a DM BOŚ zaoferował niższą prowizję za zamknięcie pozycji tego samego dnia (6 zł obecnie-> tabela prowizji bossa derywaty).

Jak są skonstruowane i jak działają oba systemy inwestycyjne?

Zasady są szczegółowo rozpisane we wpisach, w których je ponad 4 lata temu prezentowałem i NIC w parametrach się od tego czasu nie zmieniło:

Zasady dla systemu „Kontra jednego dnia” – > https://blogi.bossa.pl/2014/06/24/kontrakty-strategia-jednego-dnia/

Zasady dla systemu „Wybicie jednego dnia” -> https://blogi.bossa.pl/2014/07/05/kontrakty-strategia-jednego-dnia-cz-2/

Przy czym dla tego drugiego systemy wybrałem okres 5 sesji jako podstawę dla liczenia wybicia kursu do zajęcia pozycji.

Wkrótce potem niezastąpiony „Pit”, który aktywnie od lat udziela się na naszym forum blogowym, dorobił algorytm do Amibrokera, który pozwala testować, używać i kontrolować oba systemy jednocześnie, co znacznie ułatwia pracę z nimi, szczególnie przydział kapitału.

W testach używam 100.000 zł jako kapitał początkowy i do każdej transakcji jest przydzielane 10% jego aktualnej wartości, podzielone potem na wielkość depozytu aby otrzymać odpowiedź ile kontraktów należy otworzyć.

W testach wstecznych są to ilości dość szacunkowe, ponieważ wielkość depozytu zmieniała się w czasie i trzeba było przyjąć jakąś wartość średnią dla ułatwienia obliczeń. Przyjąłem również hipotetycznie, że 1 punkt był zawsze warty 20 zł, a także, że niższa prowizja za zamknięcie pozycji była taka jak obecnie. Jednakże w testach za okres 2014 do dziś nie są to już tylko hipotetyczne założenia, ale faktyczne.

Dane serii FW20 pobieram z bazy bossa.pl. Źródłem dla niej są notowania kontraktu FW20XX o największej liczbie otwartych pozycji. Po zmianie ‚źródła’ na kolejną serię, dane historyczne korygowane są o lukę wynikającą ze ‚skokowego przejścia’.

Wyniki inwestycyjne

Tak prezentują się całkowite zwroty na kapitale od 1998 roku, przy czym od 2014 nie jest to już hipotetyczny test, lecz na żywo uaktualniane wyniki:

Zysk całkowity netto: 2828,48%

Zysk średniorocznie: 17,49%

Maksymalne obsunięcie kapitału: 30,56 %

Transakcji: 925

Trafnych: 57 %

Krzywa zmian kapitału:

Ostatni rok nie był łaskawy dla tych systemów. Szczyt zyskowności został osiągnięty na początku 2018 roku i od tego czasu kapitał się obsuwa. Patrząc jednak wstecz widać, że takie obsunięcie nie jest jeszcze niczym nienaturalnym w ich działaniu. Nie wiem jaka będzie przyszłość w ich wykonaniu, być może rynek się zmienił na tyle, że potrzeba będzie dokonać małego liftingu ich zasad. Jednakże od 2014 roku, czyli od ich powstania, zyski uległy ponad podwojeniu, a więc ostrożnie można założyć, że systemy „działają”.

Publikuję te statystyki również z innego powodu – dyskusji pod tym wpisem Grzegorza obok.

Chcę w ten sposób pokazać, że:

– systemy te w całości opierają się o Analizę Techniczną, czyli szukanie powtarzalnych wzorów zachowań cen w danych historycznych, które mogą powtórzyć się z podobnym prawdopodobieństwem w przyszłości, co faktycznie się stało,

– całość zasad posiada 100% obiektywny charakter,

– reguły zostały stworzone i przetestowane w opaciu o „naukowe metody” – prostą statystykę, logikę i matematykę,

– działanie obu systemów można poddać falsyfikacji,

– systemy są w 100% weryfikowalne, można wyliczyć też dla nich statystyczną istotność,

– systemy są w 100% replikowalne, czyli każdy trader może ich użyć w ten sam sposób, jak również można w tym celu użyć komputera.

Za rok sprawdzę tutaj, czy faktycznie odzyskały one wigor.

Obfitych zysków w 2019 roku!

—kat—

Znajdziecie nas na Twitterze: @BlogiBossaPl

Blogi biorą udział w głosowaniu na najlepszy blog 2018 r. w ramach https://konkurs.investcuffs.pl/. Z góry dziękujemy za docenienie skali wiedzy, którą na naszych blogach prezentujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.