Mijający tydzień nie przyniósł spektakularnych dla rynków wydarzeń, co nie znaczy, że nic ciekawego nie dzieje się na wykresach.

Wybrałem parę EUR/USD, której obecny stan analitycy uważają za neutralny, a ja z tym nie mogę się zgodzić. Albo inaczej – zgodzę się, pod warunkiem, że zrobimy dodatkowe założenia jak niżej.

Tak wyglądają dane dzienne, które odpowiednio oznaczyłem bardzo znajomym dla techników wzorem:

Zmieniająca trend tzw. odwrócona formacja RGR wskazuje, że jesteśmy na progu całkiem możliwego wybicia kursu w górę o kilka figur.

Od góry jednak ogranicza wzrost symetryczna formacja RGR, tyle że na danych tygodniowych:

Teoretycznie wybicie z niej w dół już nastąpiło latem. Pytanie czy było fałszywe, czy może mamy tylko do czynienia z powrotem do wnętrza formacji, po którym spadki mogłyby być kontynuowane do poziomu w okolicach parytetu 1,00.

Zupełnie intuicyjnie obstawiłbym, że ruch w górę wynikajacy z danych dziennych jednak nastąpi, ponieważ wielu inwestorów ową sytuację zauważa i będzie próbowało wykorzystać. Natomiast z punktu widzenia sił rynkowych i przepływów kapitałów to spadki w dłuższym okresie wydają się logiczne z kilku ważnych, fundamentalnych powodów:

– parcie w kierunku dolara z powodu korzystnej na jego korzyść różnicy stóp procentowych i zakupu tamtejszych obligacji,

– trwający odpływ kapitału z giełd europejskich w tym roku,

– problemy z Turcją,

– wojny celne,

– ulegająca schłodzeniu koniunktura w Europie.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.