Wykres dnia: Upadek waluty

„Bracia, którzy macie dolary lub euro pod poduszką, idźcie i zamieniajcie swoje pieniądze na lirę. Zatrzymamy tę gierkę wspólnymi siłami” – w luźnym tłumaczeniu – takimi zdaniami apelował do obywateli prezydent Turcji, którzy mają oszczędności i jeszcze nie zamienili swojej waluty na znienawidzone euro i dolary. Naszym wykresem na niedzielę jest turecka lira lub też szczątki, której z niej zostały.

Bez wątpienia, turecka lira jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Wzrost autorytaryzmu, brak niezależności banku centralnego  – ponoć ludzie odpowiedzialni za politykę finansową musieli kilka dni przekonywać prezydenta Turcji, by zgodził się na interwencyjną podwyżkę stóp procentowych – i inflacja, która przekracza cywilizowane poziomy, kładą się cieniem na walucie. Naprawdę jednak lira jest w kłopotach od dłuższego czasu i obserwowane zamieszanie jest rezultatem, a nie kryzysem.

Poniższy wykres łączy pary TRYUSD i TRYEUR na przestrzeni 10 lat. Upadek waluty tureckiej jest spektakularny i można zadawać pytanie, czy jest jeszcze możliwy do zatrzymania bez radykalnej zmiany w polityce obecnych władz Turcji. Świat przestał mieć zaufanie do tureckiego banku centralnego i możliwości kontrolowania inflacji. Turcja wejdzie do podręczników polityki monetarnej jako kolejny przykład, czym kończy się brak niezależność banku centralnego i dlaczego nie można oszukać rynków pozorami niezależności i pozorami walki z inflacją.

Dla oszczędzających w Polsce lira jest przypomnieniem dlaczego każdy mieszkający na peryferiach zawsze musi mieć część środków w dolarze lub innych walutach uznawanych za bezpieczne. Bycie mieszkańcem peryferium oznacza, iż w zaledwie kilka lat kraj może osunąć się w autorytaryzm, bank centralny stracić niezależność czy wreszcie przespać moment, w którym należy podnieść cenę kredytu i wejść w konflikt z ministrami przekonanymi o nieograniczonym mandacie. Kiedy politycy apelują, jak prezydent Turcji, dla oszczędzających na peryferiach jest już zwykle zbyt późno.

(źródło: stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.