Sprawa nie jest nowa, a jednak jakoś mi utknęła. Pod koniec października CME Group ogłosiła wprowadzenie do obrotu nowego kontraktu terminowego w IV kwartale 2017, po dopełnieniu wszystkich formalności regulacyjnych. Instrumentem bazowym dla nowego kontraktu ma być najgorętsze aktywo ostatnich miesięcy czyli Bitcoin.

Kurs rozliczeniowy dla kontraktu ma stanowić CME CF Bitcoin Reference Rate (BRR), czyli wartość referencyjna Bitcoina liczona na podstawie kursów z największych giełd. Wskaźnik ten liczony jest od listopada 2016 roku dzięki wspólnej inicjatywie CME oraz Crypto Facilities Ltd. Równocześnie obie spółki zajmują się wyliczaniem indeksu w czasie rzeczywistym, nazwanym CME CF Bitcoin Real Time Index (BRTI).

Minimalna zmiana ceny (tik) została ustalona na 5 punktów indeksu i będzie miała wartość 25 dolarów. Żeby mieć jakiekolwiek porównanie co to oznacza, napiszę tylko, że dzisiejsza rozpiętość wahań indeksu to 7407.1 – 8271.1. Kontrakt będzie notowany w czterech seriach – dwa najbliższe miesiące z cyklu kwartalnego (marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień) oraz dwa najbliżej nie z tego cyklu. Czyli dziś mielibyśmy w obrocie kontrakt na grudzień (tydzień temu wygasłby listopadowy), styczeń, luty oraz marzec 2018. Blokady wahań cen mają być ustalone na 7 i 13 procent od poprzedniego dziennego kursu rozliczeniowego, zaś obrót ma być wstrzymywany po dojściu do 20 procentowego odchylenia.

W każdym razie patrząc na zmienność instrumentu bazowego szykuje się niezła jazda. Ciekaw jestem jak się rozwinie obrót na tym instrumencie mając w głowie nie samą zmienność rynku, tylko różnego rodzaju „wypadki” przy pracy na samych giełdach, skutkujące gwałtownymi załamaniami i wzlotami.

Na naszym rodzimym podwórku zaś dzisiejszy Puls biznesu donosi, że KNF planuje uruchomić kampanię informacyjną na temat kryptowalut w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Męczy mnie jedna myśl, czy to są sygnały przegrzania, czy może kontrakt tchnie „nowe życie” w obrót Bitcoinem.

Notowania indeksu dostępne na stronie Crypto Facilities.

10 Komentarzy

  1. Michał

    A gdzie tym kontraktem można handlować?

  2. GZalewski

    Będzie dostępny na CME (kończy się proces dopuszczeniowy). ale podejrzewam, że wielu brokerów FX da dostęp w postaci CFD

    1. Michał

      A Bossa da? Chętnie bym skorzystał, jak bańka będzie pękać 🙂

      1. GZalewski

        Będziemy trzymać rękę na pulsie

  3. Marcin

    Zawsze to lubie – z 0,0001 USD na 1000USD – luzik. Z 1000 na 8000USD – banka.

    1. GZalewski

      chodzi raczej o wielkość obrotu i liczbę chętnych

      1. Marcin

        Jak widac wciaz rosnie liczba i chetnych i kasy na rynku. Peklo odpowiednio 300 mld kapitalizacji i 13mld 24h obrotu. A za chwile peknie 10k USD/BTC.

  4. Ronald

    To się dopiero zaczyna rozpędzać. W long oczywiście, bo załamania, krachy, bessy jak nakbardziej bedą się pojawiać. Bitcoin do 10-20 lat osiągnie kapitalizację złota, ale proszę zwrócić uwagę na rozwój rynku monet zapewniających pełną anonimowość. Tu wyceny za jakiś czas będą kosmiczne. Cały obrót bronią, wszystkie nielegalne działania na poziomie państw.
    I są już do tego narzędzia. Np zcash. Poszperajcie w necie "kto za tym stoi:

  5. Dani

    18.12 wchodzi btc na CME
    1:3 lewar
    http://www.cmegroup.com/media-room/press-releases/2017/12/01/cme_group_self-certifiesbitcoinfuturestolaunchdec18.html?utm_source=TWITTER&utm_medium=social_post&utm_content=20171201&utm_campaign=bitcoin

  6. Grzegorz Zalewski (Post autora)

    Czyli mamy walkę dwóch konkurentów o tort. CME wprowadza 18.12, a CBOE tydzień wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.