Sprawa nie jest nowa, a jednak jakoś mi utknęła. Pod koniec października CME Group ogłosiła wprowadzenie do obrotu nowego kontraktu terminowego w IV kwartale 2017, po dopełnieniu wszystkich formalności regulacyjnych. Instrumentem bazowym dla nowego kontraktu ma być najgorętsze aktywo ostatnich miesięcy czyli Bitcoin.

Kurs rozliczeniowy dla kontraktu ma stanowić CME CF Bitcoin Reference Rate (BRR), czyli wartość referencyjna Bitcoina liczona na podstawie kursów z największych giełd. Wskaźnik ten liczony jest od listopada 2016 roku dzięki wspólnej inicjatywie CME oraz Crypto Facilities Ltd. Równocześnie obie spółki zajmują się wyliczaniem indeksu w czasie rzeczywistym, nazwanym CME CF Bitcoin Real Time Index (BRTI).

Minimalna zmiana ceny (tik) została ustalona na 5 punktów indeksu i będzie miała wartość 25 dolarów. Żeby mieć jakiekolwiek porównanie co to oznacza, napiszę tylko, że dzisiejsza rozpiętość wahań indeksu to 7407.1 – 8271.1. Kontrakt będzie notowany w czterech seriach – dwa najbliższe miesiące z cyklu kwartalnego (marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień) oraz dwa najbliżej nie z tego cyklu. Czyli dziś mielibyśmy w obrocie kontrakt na grudzień (tydzień temu wygasłby listopadowy), styczeń, luty oraz marzec 2018. Blokady wahań cen mają być ustalone na 7 i 13 procent od poprzedniego dziennego kursu rozliczeniowego, zaś obrót ma być wstrzymywany po dojściu do 20 procentowego odchylenia.

W każdym razie patrząc na zmienność instrumentu bazowego szykuje się niezła jazda. Ciekaw jestem jak się rozwinie obrót na tym instrumencie mając w głowie nie samą zmienność rynku, tylko różnego rodzaju „wypadki” przy pracy na samych giełdach, skutkujące gwałtownymi załamaniami i wzlotami.

Na naszym rodzimym podwórku zaś dzisiejszy Puls biznesu donosi, że KNF planuje uruchomić kampanię informacyjną na temat kryptowalut w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Męczy mnie jedna myśl, czy to są sygnały przegrzania, czy może kontrakt tchnie „nowe życie” w obrót Bitcoinem.

Notowania indeksu dostępne na stronie Crypto Facilities.

10 Komentarzy

 1. Michał

  A gdzie tym kontraktem można handlować?

 2. GZalewski

  Będzie dostępny na CME (kończy się proces dopuszczeniowy). ale podejrzewam, że wielu brokerów FX da dostęp w postaci CFD

  1. Michał

   A Bossa da? Chętnie bym skorzystał, jak bańka będzie pękać 🙂

   1. GZalewski

    Będziemy trzymać rękę na pulsie

 3. Marcin

  Zawsze to lubie – z 0,0001 USD na 1000USD – luzik. Z 1000 na 8000USD – banka.

  1. GZalewski

   chodzi raczej o wielkość obrotu i liczbę chętnych

   1. Marcin

    Jak widac wciaz rosnie liczba i chetnych i kasy na rynku. Peklo odpowiednio 300 mld kapitalizacji i 13mld 24h obrotu. A za chwile peknie 10k USD/BTC.

 4. Ronald

  To się dopiero zaczyna rozpędzać. W long oczywiście, bo załamania, krachy, bessy jak nakbardziej bedą się pojawiać. Bitcoin do 10-20 lat osiągnie kapitalizację złota, ale proszę zwrócić uwagę na rozwój rynku monet zapewniających pełną anonimowość. Tu wyceny za jakiś czas będą kosmiczne. Cały obrót bronią, wszystkie nielegalne działania na poziomie państw.
  I są już do tego narzędzia. Np zcash. Poszperajcie w necie "kto za tym stoi:

 5. Dani

  18.12 wchodzi btc na CME
  1:3 lewar
  http://www.cmegroup.com/media-room/press-releases/2017/12/01/cme_group_self-certifiesbitcoinfuturestolaunchdec18.html?utm_source=TWITTER&utm_medium=social_post&utm_content=20171201&utm_campaign=bitcoin

 6. Grzegorz Zalewski (Post autora)

  Czyli mamy walkę dwóch konkurentów o tort. CME wprowadza 18.12, a CBOE tydzień wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.