Wykres dnia: Kup sobie pistolet

Ameryka ma za sobą kolejną strzelaninę, w której na ulicy giną ludzie. W sumie nic nowego, statystki pokazują, iż w USA co kilka dni ktoś do kogoś strzela. Jak zwykle w naszej branży bywa zamieszanie staje się okazją do spojrzenia na całość z punktu widzenia inwestycji. Tematem zajął się tygodnik Barron’s.

Barron’s podkreśla, iż najważniejszymi spółkami publicznie notowanymi na rynku amerykańskim są Sturm Ruger, American Outdoor Brands i wreszcie Vista Outdoor. Większości inwestorów z Polski nazwy pewnie nic nie mówią. Ktoś słyszał może o zbankrutowanej firmie Colt, a inny o pistoletach Ruger, ale już np. American Outdoor Brands nie wywołuje większych skojarzeń. Za nazwą kryje się legendarny Smith & Wesson. Visa Outdoor jest głównie producentem amunicji.  Szukając swojej szansy trzeba pamiętać o nasyceniu rynku wśród konsumentów. W USA jest w prywatnych rękach więcej broni niż obywateli. Oczywiście część posiada kilka sztuk, a część pierwszy zakup ma ciągle przed sobą. Nie dziwi fakt, iż więcej broni posiadają mężczyźni niż kobiety. Takich zmiennych można szukać więcej.

Nas interesuje jednak inna ciekawostka odnotowana przez tygodnik Barron’s. Nasycenie rynku bronią w USA powoduje, iż tragedie takie, jak ostatnia w Las Vegas wywołują przekonanie, iż rynek sprzedaży może ulec zmianie. Jedni będą chcieli mieć broń, by czuć się bezpieczniej, a inni zechcą kupić broń zanim politycy ograniczą dostęp do broni. Paradoksem sytuacji jest większy popyt na broń, gdy politycy mówią o ograniczeniach, a mniejszy, gdy wspierają wolny dostęp do broni. Na poniższym wykresie widzimy trzy wymienione wyżej spółki na tle indeksu S&P500. Perspektywa roczna obejmuje jeszcze czas przed wyborami prezydenckimi, które miała wygrać H. Clinton postulująca ograniczenia w dostępie do broni. Wygrana Trumpa popieranego przez lobby producenckie przeceniła akcje producentów. Obawa przed prohibicją jest czytelnie lepsza niż status quo.

Źródło: Stooq.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.