Wykres dnia: wrzesień wyklęty

Miesiąc wrzesień statystycznie nie sprzyja inwestycjom giełdowym.

Światowe giełdy tylko przez chwilę okazały strach wobec rakiet pana Kima z Korei. A potem rakiety odpalono właśnie na parkietach, wykorzystując chwilową przecenę do wystrzelenia kursów w kosmos. Tak działa albo niezwykle silny rynek, albo niezwykle nieracjonalny. Proszę sobie wybrać.

Tymczasem koniec lata powitał nas wysypem wykresów, na których historyczne zmiany indeksów w miesiącu wrześniu są głównym bohaterem. O takie jak ten z serwisu bespokepremium.com:

Pokazuje on jak inwestycja 100$ zmieniałaby się w poszczególnych miesiącach przez ostatnie 50 lat gdyby inwestować ową kwotę w indeks S&P 500. Ta czerwona krzywa, która wypada na obrazku najgorzej, to inwestycja wrześniowa, czyli taka, gdy kupujemy indeks pierwszego dnia września co roku i na koniec miesiąca zamykamy pozycję. Wygląda na to, że wygrał te zawody grudzień.

A u nas? Policzyłem tylko same wrześnie na WIG20 od 1994 roku. Poniższy diagram pokazuje zmiany w każdym roku, a krzywa zielona na dole to wynik inwestycji 1000 PLN w indeks co roku tylko podczas września:

Finał jak widać marny, 40% wartości początkowej ulotniło się, chociaż tylko w 13 przypadkach na 25 mieliśmy zmiany ujemne.

Dlaczego tak jest? Narracji jest kilka, choć pewnie żadna z nich wyczerpująca lub bardziej wiarygodna. Ot, jesienna depresja, koniec lata, powolne powroty inwestorów z wakacji, ważniejsze sprawy na głowie niż giełda…

Co nie wyklucza scenariusza wzrotów w tym roku, czego wszystkim posiadaczom akcji życzę.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.