Wykres dnia: wrzesień wyklęty

Miesiąc wrzesień statystycznie nie sprzyja inwestycjom giełdowym.

Światowe giełdy tylko przez chwilę okazały strach wobec rakiet pana Kima z Korei. A potem rakiety odpalono właśnie na parkietach, wykorzystując chwilową przecenę do wystrzelenia kursów w kosmos. Tak działa albo niezwykle silny rynek, albo niezwykle nieracjonalny. Proszę sobie wybrać.

Tymczasem koniec lata powitał nas wysypem wykresów, na których historyczne zmiany indeksów w miesiącu wrześniu są głównym bohaterem. O takie jak ten z serwisu bespokepremium.com:

Pokazuje on jak inwestycja 100$ zmieniałaby się w poszczególnych miesiącach przez ostatnie 50 lat gdyby inwestować ową kwotę w indeks S&P 500. Ta czerwona krzywa, która wypada na obrazku najgorzej, to inwestycja wrześniowa, czyli taka, gdy kupujemy indeks pierwszego dnia września co roku i na koniec miesiąca zamykamy pozycję. Wygląda na to, że wygrał te zawody grudzień.

A u nas? Policzyłem tylko same wrześnie na WIG20 od 1994 roku. Poniższy diagram pokazuje zmiany w każdym roku, a krzywa zielona na dole to wynik inwestycji 1000 PLN w indeks co roku tylko podczas września:

Finał jak widać marny, 40% wartości początkowej ulotniło się, chociaż tylko w 13 przypadkach na 25 mieliśmy zmiany ujemne.

Dlaczego tak jest? Narracji jest kilka, choć pewnie żadna z nich wyczerpująca lub bardziej wiarygodna. Ot, jesienna depresja, koniec lata, powolne powroty inwestorów z wakacji, ważniejsze sprawy na głowie niż giełda…

Co nie wyklucza scenariusza wzrotów w tym roku, czego wszystkim posiadaczom akcji życzę.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.