Wykres dnia: Dow mówi hossa

Jedna z głównych tez dosłownie wiekowej teorii Dow’a powiada, iż średnie muszą się potwierdzać.


Tzw. teoria Dow’a ma sporo ponad 100 lat. Swoimi głównymi elementami ufundowała myślenie o wykresach i na różne sposoby stale jest obecna w analizach rynkowych. Część oglądających wykresy, zwłaszcza poznających raczej konkretne narzędzia, a nie historię całej idei, może nawet nie zdawać sobie sprawy, iż myślą i mówią zdaniami Dow’a. Lepiej znający korzenie całości mają pewnie sporo dystansu do kilku idei. Jedna z nich powiada, iż wiarygodność ruchu rynku jest większa, gdy zachowanie średnich wzajemnie się potwierdza.

Kiedy Dow wymyślał fundamenty AT ważnymi indeksami była średnia przemysłowa Dow’a i średnia spółek transportowych. Czasy były inne, więc spółki też inne. Transport kolejowy był w szczycie potęgi i koszyk spółek transportowych był nasycony akcjami firm kolejowych. Dziś całość wygląda nieco inaczej. W indeksie Dow Jones Transportation ważna rolę pełną spółki lotnicze i spedycyjne, które uznaje się za krwioobieg wymiany gospodarczej.

Główna idea nie uległa zmianie i stale lubimy myśleć, iż właśnie transport powie nam więcej o kondycji gospodarki (patrz próby analizowania świata Baltic Index’em). Przeniesienie się handlu do Internetu czyni spółki spedycyjne dobrym barometrem kondycji gospodarki, bo poza dobrami wirtualnymi towar kupiony musi zostać przewieziony. Kto wie zatem, czy stara teoria Dow’a nie nabierze jakieś nowej świeżości.

W trakcie ostatnich sesji doszło do jednego z klasycznych wydarzeń technicznych, które dla Dow’a były kluczem do czytania rynku. Dow Jones Transportation wybił się ze swojej konsolidacji górą i dołączył do indeksu Dow Jones Industrial Average, który wybicie ze swojego trendu bocznego ma już za sobą. W efekcie dwie średnie, które dla Dow’a były fundamentem analizowania kondycji nie tylko rynku, ale i w pewnym sensie gospodarki, wzajemnie potwierdzają prowzrostowe układy i solidarnie zachęcają do myślenia o kontynuacji hossy. Jeśli oczywiście jeszcze wierzy się w teorię Dow’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.