Wykres dnia: zgodnym chórem o ropie

Miniony tydzień to przede wszystkim wybicia w dół z formacji wierzchołkowych na wykresach kilku indeksów światowych giełd, więc nie ma co za wiele o tym dyskutować, jako że szanse wskazują na dalszą korektę, dlatego ciekawsza wydała mi się ropa tym razem.

A to z powodu wykresu, który opublikował w tym tygodniu Wall Street Journal. Pokazuje on prognozy cen kontraktów terminowych dokonane przez analityków 14 banków inwestycyjnych na kolejne kwartały:

Kropki oznaczające konkretne banki układają się w trend boczny, w zakresie od 40 kilku dolarów do ok 60. Odtrąbiono hossę, którą miał zapewnić OPEC + Rosja swoimi planami cięć wydobycia. Ten ruch ograniczający podaż ma kilka słabych punktów, jak choćby: wyjątki dla dwóch krajów, zbyt duże wydobycie na starcie redukcji, a przede wszystkim neutralizacja tego przedsięwzięcia przez zwiększone wydobycie w USA.

Z drugiej strony popytowi również podcięto skrzydła. Fundusze hedgingowe grające na wzrosty rekordowymi pozycjami zostały zmasakrowane ostatnią wyprzedażą, a i sam popyt na realną ropę nie może się odbudować, co więcej – wskazuje się raczej na jego sukcesywne zmniejszanie w kolejnych kwartałach. W bardzo długim terminie cenę ropy szacuje się docelowo na 10 USD, ponieważ coraz bardziej będzie wypierana przez alternatywne źródła energii.

Brak dalszych spadków to i tak sukces. Ciekawe, że nawet napięcia wokół Kataru nie spowodowały wzrostu cen czarnego surowca, lecz dalszą przecenę. Jak wielki musiałby być konflikt na Bliskim Wschodzie by szarpnąć ceną ropy w górę?

Ten beztrendowy kanał boczny wydaje się pozornie nieatrakcyjny. Ja uznaję to za świetną okazję do gry od bandy do bandy, na interwałach niższych niż dzienne. Można z mniejszym stresem grać w oba kierunki niemal jednocześnie, krótkimi na Brent i długimi na WTI. To byłby przy okazji spory prezent dla wszystkich grających ropą na forexie bez użycia stopów. Nie jest to dobry sposób na zarządzanie ryzykiem, utrwalający złe nawyki, ale jeśli ktoś nie potrafi inaczej to teoretycznie teraz właśnie na ropie.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.