Wykres dnia: Euro na wzrostowej?

Wprawdzie to wybory w Wielkiej Brytanii zdominowały tydzień, albo przynajmniej jego końcówkę, ale proponuję nieco szersze spojrzenie niż tylko na Londyn.

Tym bardziej, że praktycznie wybory te miały jedynie lokalny wpływ na rynki, świat ledwo zauważył je w swoich wycenach i życie wróciło do normy. Dużo ciekawsze wydaje mi się spojrzenie na Euro, na nim bowiem koncentruje się większa część traderów forexowych.

Mój ulubiony serwis Bloomberg wrzucił na twitter kilka dni temu taki oto wykres, pokazujący COT, czyli pozycje najbardziej wpływających na trendy dużych spekulantów na parze EUR/USD:

Komentarz był mniej więcej taki: ponieważ owi najbardziej wpływowi gracze przechodzą coraz mocniej na długie pozycje (czerwona strzałka wskazuje ten poziom), więc kurs ma szansę dojechać nawet do 1,20. Poddaję więc ową propozycję osądowi Czytelników. Tym bardziej, że sam mam nieco mieszane odczucia wobec tej interpretacji. To bowiem, że zmienił się kierunek przepływów kapitału i fundusze zakumulowały netto więcej długich pozycji jest dość słabym argumentem w tym kontekście. Jeśli bowiem spojrzeć w historię, czyli trochę na lewo na tym wykresie, to okaże się, że takie poziomy zaangażowania powodowały w ostatnich latach raczej odwrócenie trendu wzrostowego, a nie jego kontynuację. Ten argument jest więc słaby, co nie znaczy, że nie stanie się choćby samospełniającą się przepowiednią. Inwestorzy mają to do siebie, że analizując zachowania innych często przyłączają się do nich.

Jeśli ktoś potrzebuje kilka słów wyjaśnienia o tym, co to jest COT, jak działa w roli barometru i jak pozycje spekulantów wpływają na trendy, to proponuję ten krótki -> materiał poglądowy z biuletynu Boś.

Spojrzałem więc przede wszystkim na wykres dzienny EUR/USD i … nie zobaczyłem niczego inspirującego:

Tworzy się trójkąt, który może zarówno być formacją przejściową, czyli przerywnikiem przed kontynuacją trendu wzrostowego, jak i dać początek jakiejś małej formacji wierzchołkowej (odwrócenia trendu) o 2-3 mini szczytach. Raczej trzeba by zaczekać na rozwój tej konsolidacji i zareagować adekwatnie do wybicia w którąś stronę. Nie zgadnę w którą, nie na tym to polega.

Dużo bardziej niż COT, wzrosty potencjalne wspiera fakt, że Euro jest ostatnio na fali. PKB w UE rośnie szybciej niż w USA, od kilku tygodni do europejskich funduszy przepływają masowo kapitały zza oceanu (zamieniając $ na Euro), Europejski Bank Centralny nadal zamierza kupować aktywa, klimat polityczny zmienił się na pozytywny po wygranej Macrona, a nawet sam Trump nie chciałby mocnego dolara (niewykluczone, że bardziej z osobistych powodów niż państwowych). Tylko jedna znana obecnie wszystkim rzecz może na dziś zaszkodzić tej sielance… Jaka?

Oczywiście oczekiwania wzrostu stóp procentowych w USA. Dzięki temu kurs EUR/USD miał zjechać nawet do 0,8 według wcześniejszych prognoz analityków, a tu klops. Nawet najbliższe podwyżki znajdują się już w kursach, nie ma bowiem inwestorów, którzy nie biorą tego pod uwagę. Na dziś więc to po prostu Europa rządzi i dlatego właśnie Euro może być nadal w cenie.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.