Wykres dnia: Zmienne na rynkach wschodzących

Naszym wykresem na niedzielę, jest infografika pokazująca wrażliwość różnych rynków wschodzących na cztery czynniki – sytuację na rynkach rozwiniętych, wydarzenia lokalne, zmiany na rynku walutowym i wreszcie zmiany na rynkach towarowych.

Przeglądający blogi zagraniczne zapewne już mieli okazję zobaczyć wykres w innych miejscach, ale całość jest na tyle ciekawa, iż dobrze będzie mieć pomysł w naszym archiwum. Jeśli spojrzymy na rynek polski, to okaże się, iż możemy wszyscy mieć fałszywe wyobrażenie, co do wrażliwości naszego podwórka na wydarzenia w innych segmentach rynkowego krajobrazu. Mimo ważnej roli, jaką na naszym rynku pełni KGHM i wrażliwość spółki na ceny miedzi, sytuacja na rynkach surowcowych nie ma dominującego znaczenia dla kondycji rynku warszawskiego. Zamieszania na rynkach walutowych mają również mniejsze znaczenie niż na innych rynkach wschodzących. Kondycja rynków rozwiniętych nie jest dla GPW równie ważna, jak dla innych giełd. Wedle infografiki, której korzeniem są szacunki analityków Charles Schwab, rynek polski jest w jednym koszyku rynkami egipskim, filipińskim, greckim i indyjskim, dla których kluczową zmienną jest lokalna sytuacja gospodarcza. Osobnym pytaniem jest, czy powinniśmy uznać to za dobry sygnał dla przyszłości rynku, czy raczej – bazując na doświadczeniach polskiej giełdy z działaniami polskich polityków w bliskiej przeszłości – za ostrzeżenie.

(źródło: Charles Schwab)

1 Komentarz

  1. Kornik

    Jesli ta diagnoza zaleznosci wystepujacych na naszym rynku jest sluszna – a mysle, ze jest – to dzialania polskich politykierow nalezy wkalkulowac w strategie, jako ryzyko o charakterze krotkoterminowym, ktore stanowi spora niedogodnosc, ale nie ma wplywu na dlugoterminowe dobre perspektywy polskiego rynku, ktore wynikaja z faktu, iz mlode pokolenie jest dobrze wyksztalcone, niezwykle pracowite i nieslychanie mobilne, co tworzy solidny fundament dla dynamicznego rozwoju polskiej ekonomii. Krotko mowiac, te skorumpowane kopruchy z Wiejskiej moga nas charnac, ale nie moga nas powstrzymac. A kto by poprobowal, ten skonczy jak UBewatelska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.