Wykres dnia: Zmienne na rynkach wschodzących

Naszym wykresem na niedzielę, jest infografika pokazująca wrażliwość różnych rynków wschodzących na cztery czynniki – sytuację na rynkach rozwiniętych, wydarzenia lokalne, zmiany na rynku walutowym i wreszcie zmiany na rynkach towarowych.

Przeglądający blogi zagraniczne zapewne już mieli okazję zobaczyć wykres w innych miejscach, ale całość jest na tyle ciekawa, iż dobrze będzie mieć pomysł w naszym archiwum. Jeśli spojrzymy na rynek polski, to okaże się, iż możemy wszyscy mieć fałszywe wyobrażenie, co do wrażliwości naszego podwórka na wydarzenia w innych segmentach rynkowego krajobrazu. Mimo ważnej roli, jaką na naszym rynku pełni KGHM i wrażliwość spółki na ceny miedzi, sytuacja na rynkach surowcowych nie ma dominującego znaczenia dla kondycji rynku warszawskiego. Zamieszania na rynkach walutowych mają również mniejsze znaczenie niż na innych rynkach wschodzących. Kondycja rynków rozwiniętych nie jest dla GPW równie ważna, jak dla innych giełd. Wedle infografiki, której korzeniem są szacunki analityków Charles Schwab, rynek polski jest w jednym koszyku rynkami egipskim, filipińskim, greckim i indyjskim, dla których kluczową zmienną jest lokalna sytuacja gospodarcza. Osobnym pytaniem jest, czy powinniśmy uznać to za dobry sygnał dla przyszłości rynku, czy raczej – bazując na doświadczeniach polskiej giełdy z działaniami polskich polityków w bliskiej przeszłości – za ostrzeżenie.

(źródło: Charles Schwab)

[Głosów:3    Średnia:5/5]

1 Komentarz

  1. Kornik

    Jesli ta diagnoza zaleznosci wystepujacych na naszym rynku jest sluszna – a mysle, ze jest – to dzialania polskich politykierow nalezy wkalkulowac w strategie, jako ryzyko o charakterze krotkoterminowym, ktore stanowi spora niedogodnosc, ale nie ma wplywu na dlugoterminowe dobre perspektywy polskiego rynku, ktore wynikaja z faktu, iz mlode pokolenie jest dobrze wyksztalcone, niezwykle pracowite i nieslychanie mobilne, co tworzy solidny fundament dla dynamicznego rozwoju polskiej ekonomii. Krotko mowiac, te skorumpowane kopruchy z Wiejskiej moga nas charnac, ale nie moga nas powstrzymac. A kto by poprobowal, ten skonczy jak UBewatelska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *