Samo  wybicie  to  jednak  coś  więcej  niż  naruszenie  granic  formacji.  W każdej formacji można wyznaczyć ważniejsze lub mniej ważne poziomy  maksimów  i  minimów.  Na  ich  podstawie  można  poprowadzić  linie graniczne. Żeby wybicie było prawidłowe, sprawdzam, czy doszło również do pokonania ostatniego maksimum lub minimum, które posłużyło do wyznaczania granic formacji.

Peter Brandt, Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego

Sytuacja na wielu wykresach, w tym wykresie indeksu WIG staje się coraz bardziej interesująca. Trzy tygodnie temu zwracałem uwagę na niesłychanie atrakcyjny układ tego co dzieje się na wykresie WIG. Luka, wybicie, potencjalnie silne wzrosty i…

Nic z tego nie wyszło. Paradoksalnie sytuacja wcale nie uległa zmianie. I to jest główny powód dla którego zwracam tak dużo uwagi właśnie na ten wykres. Wrócę znów do Petera Brandta, który pisze rzecz prostą powtarzaną przez wielu techników.

Nie staraj się przewidzieć, jak ukształtuje się wykres. Rynek sam o tym zadecyduje. Nie wyprzedzaj momentów wybić. Nie próbuj zgadywać, co pojawi się na wykresie. Pozwól, żeby wykres sam się rysował.

Wielu inwestorów ma tendencję do osobistego brania własnej oceny rynku. Stawianie prognozy to dla nich punkt honoru, który nie pozwala często się z niej wycofać. Co więcej długoterminowe przewidywania legną często w gruzach, po jednym drobnym ruchu, który nie okazuje się zgodny z oczekiwaniami. Ponieważ spekulacja na rynku to gra prawdopodobieństw, wszelkie dokładne „obliczenia” zwykle nadają się do kosza.

Cóż takiego wydarzyło się kilka dni po tamtym wpisie i kolejnym, w którym przywołałem opinię Jacka Schwagera o lukach. Otóż luka na wykresie WIG została domknięta. Zniknęły więc tym samym przesłanki, żeby na rynek patrzeć przez pryzmat tamtego wybicia. Paradoksalnie sytuacja nie uległa zmianie. Trwa konsolidacja w obszarze 58 000 – 60 000 punktów. Nadal możliwa jest kontynuacja długoterminowego trendu wzrostowego. Naturalnie część techników będzie zwracała uwagę na potencjalną formację głowy z ramionami, czyli ostrzeżenie przed zmianą trendu. Wiemy jednak, że rozstrzygnięcie ostateczne nastąpi dopiero w chwili wybicia. W tej chwili rację mają zarówno ci, którzy przygotowują się do gry po długiej stronie rynku, jak i pesymiści zakładający wybicie dołem. Niemal identycznie wygląda WIG20 (konsolidacja 2200 – 2300).

W momencie wyjścia w górę lub w dół, tylko jedna strona zarobi pieniądze. Ale nie ma znaczenia która. Dobry plan wyjścia z pozycji nawet tych, którzy ocenili sytuacje błędnie sprawi, że to może być dobra stratna transakcja. Dobra, czyli zgodna z zasadami sztuki. A, że przyniosła straty? No cóż, zdarza się. Tak już jest na rynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.