Nie pierwsze jaskółki giełdowej wiosny

Kilka obrazków z ostatnich dni:

Agora – 7 luty, informacja o istotnym spadku sprzedaży dzienników. 16 luty – rekomendacja sprzedaj DM BOŚ, 17 luty informacja o spadku zysku netto w IV kwartale 2016.

Kurs w tym czasie osiąga nowe pięcioletnie maksimum

Wawel – 3 stycznia, informacja o możliwym ograniczeniu współpracy z Biedronką. Równocześnie informacja o planowanym spadku sprzedaży. Kurs w tym dniu spada ponad 10 procent.

Po miesiącu osiąga nowe roczne maksimum

Integer – 26 stycznia, informacja o przesunięciu terminu wykupu obligacji, 3 luty – informacja o zamknięciu biznesu paczkomatowego w Malezji i na Ukrainie. 15 luty – informacja o nowej emisji akcji.

Kurs akcji utrzymuje się na najwyższym poziomie od maja 2016, po osiągnięciu dołka we wrześniu.

Inpost – 30 listopad 2016 – informacja o stracie netto w III kwartale 2016.

Kurs praktycznie nie reaguje. Od tamtej pory wzrost ponad 38 procent.

KGHM – 14 luty, informacja o odpisach w wynikach skonsolidowanych o wartości 1,2 mld USD.

Kurs praktycznie nie reaguje.

PKN Orlen – 20 stycznia, informacja o tym, że PERN (czyli Skarb Państwa) zakupił od sierpnia 4,9 procent akcji. Kurs w reakcji na tę wiadomość spadł ok. 5 proc. Od tamtego czasu wspiął się na nowy szczyt i jest najwyżej w historii.

WIG-Banki – mimo niejasnej sytuacji wokół kredytów frankowych (do 10 lutego, gdy lider PIS ogłosił, że nie będzie pomocy kredytobiorcom) indeks rósł od kilku miesięcy. W reakcji na słowa J. Kaczyńskiego kursy pojedynczych banków wystrzeliły.

Przy okazji wśród kilku ważnych spółek mamy koncert obniżania rekomendacji lub nawet wystawiania rekomendacji sprzedaży.

Tak wygląda początek 2017 roku. Obiecująco

Podczas każdej hossy inwestorzy ignorują negatywne informacje, zaś nadmiernie pozytywnie reagują na wiadomości dobre.

Odwrotnie jest w czasie rynku niedźwiedzia. Powyższe przykłady to wyłącznie subiektywny wybór kilki przypadków, które przykuły moją uwagę w ostatnich tygodniach. Pomijając oczywiście ogólną atmosferę na rynku mimo zawirowań politycznych zarówno w Polsce, Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Zaczęły się pojawiać również pierwsze reklamy. Na skrzynki pocztowe przychodzą reklamy TFI reklamujące stopy zwrotu. ODPOWIEDNIO widoczną czcionką 17,50 procent za ostatnie 12 miesięcy.  Na Facebooku też już mignęła mi reklama z wysoką dwucyfrową stopą zwrotu któregoś z funduszy.

Następną fazą powinno być rosnące zainteresowanie „ulicy”. W ubiegłym tygodniu rozmawiałem, o tym, że właśnie pierwsze osoby zaczynają pytać, jak właściwie kupuje się akcje. Do tej pory ich kontakt z rynkiem kapitałowym (choć same tak tego by nie nazwały) to był…. Forex.

To ciekawa zmiana i znak czasów. W każdym razie zapowiada się gorący okres.

 

5 Komentarzy

  1. Tommip

    Nie przesadzal bym z euforią.Bo z jednej strony faktycznie hossa jest absolutnie pewna i nie ma na tym swiecie siły która by ją mogla zatrzymać ( i mówi to KAŻDY) to nie ma sie tez czym ekscytowac.Na zachodzie tez mamy hosse i to od dawna,w usa tez … i nikt sie rynkiem nie interesuje.Rynek detaliczny padł zupełnie – wiec z punktu widzenia biura maklerskiego … bym sie nie ekscytował :).Jesli bedzie tak jak na zachodzie to polowa biur powinna znikąć a druga sie polaczyć w zwiazku z … spadkiem zainteresowania zwiazanego z hossa.

    1. GZalewski

      do euforii to jeszcze stroma droga 🙂

      1. Tommip

        No tak daleka fakt przesadziłem- jak ktoś kupił Almę,Eurocash albo Tauron ( czy inną energetyczna ) to musi robić się czerwony na słowo ,,hossa'' czy euforia 😀

  2. _dorota

    No i można się było tego spodziewać: optymistyczne nagłówki wpisów blogowych wyznaczyły nam dość precyzyjnie początek korekty.

    Znaleźliście się wśród wielu zacnych wskaźników koniunktury 🙂
    http://business.financialpost.com/business-insider/the-40-most-unusual-economic-indicators

    1. GZalewski

      korekta, jaka tam korekta.
      Pomijając już fakt, że moje teksty zazwyczaj pokazują się w poniedziałki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *