Jakiś czas temu wspominałem, że za kilka lat rok 2016 będzie wspominany jako początek hossy. Oczywiście przy tym drobnym założeniu, że poziom indeksów będzie znacznie wyższy. Mimo, że atmosfera w cały minionym roku była daleka od optymizmu, giełda raczej nie była na ustach wszystkich, pojawiło się sporo zagrożeń dla rynku kapitałowego.

Wrażenie robi zwłaszcza wzrost w końcówce roku. Praktycznie cały grudzień to hossa, jak z podręczników. Obudziły się również spółki duże (WIG20), które przez wiele miesięcy uparcie trwały w stagnacji. Cena akcji KGHM w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wzrosła z 70 na 110 złotych. PKN Orlen z 65 na blisko 90 złotych. PZU z 24 wzrósł do 35. Imponujące.

Coraz częściej pojawiały się też komentarze, że za tymi wzrostami stoi wreszcie zagraniczny kapitał. Nie dalej jak wczoraj trafiam na komentarz Ryszarda Rusaka (dyrektora inwestycyjnego Union Investment TFI)

W przypadku indeksu WIG20, który na warszawskiej giełdzie grupuje dwadzieścia największych spółek, możemy mówić o hossie. Od dołka w lipcu 2016 roku WIG20 wzrósł już o ok. 20%. Duża w tym zasługa inwestorów zagranicznych, którzy po wielomiesięcznej nieobecności rozpoczęli szturm na warszawską giełdę. Tradycyjnie kupują akcje największych spółek – banków, a także  PKN Orlen i KGHM.

Mamy więc dwa w jednym – liczenie hossy od 2016 roku oraz inwestorów zagranicznych. Tylko w tym drugim przypadku mogą to być pobożne życzenia.

Jeden ze skupujących właśnie się ujawnił. Od sierpnia 2016 do stycznia 2017 PERN skupił 21 milionów akcji PKN Orlen. Stanowi to 10 procent całości obrotu w tym okresie. Zaś dzięki temu podmiot należący w 100 procentach do Skarbu Państwa posiada 4,9 procent akcji PKN Orlen. Informacja chyba nie spodobała się inwestorom. Po publikacji komunikatu w krótkim czasie cena PKN zleciała o blisko 6 procent, mimo ogólnie pozytywnego nastroju na rynku. Zupełnie nie będę zaskoczony, jeśli wkrótce okaże się, że za wzrostami KGHM również stał jakiś państwowy podmiot.

1 Komentarz

  1. Deo Gratias

    E tam, pan paczy na stuku na te spółeczki, tam PiS nie kupował, a poszybowały że hej: RIO TINTO PLC, GLENCORE PLC, BHP BILLITON PLC, VALE SA

    Pan lepiej nagania na jakiś fundusz bosiowy z ekspozycją na te cuda. ja przed chwilą zrobiłem transfer w polisie na powyższe surowcowe cudeńka od Czarnej Skały (tak mi gogle to przetłumaczył).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.