Wykres dnia: ropa na ścieżce wzrostowej

Wszystko jest już przygotowane na kontynuację wielomiesięcznej hossy na rynkach ropy na tyle idealnie, że aż niewiarygodnie.

Co kilka tygodni wracam tutaj do tego rynku, podsuwając pomysły, które mogą uzupełnić portfel czymś innym niż tylko same akcje i indeksy. Od ostatniej odsłony w tej serii kursy Brent i WTI wybiły się w końcu w górę z szerokiej formacji odwracającej spadki, którą również suflowałem jako dobry punkt startowy do kupna. Dużą pomocą okazał się w tym pakt wewnątrz OPEC, który miał za zadanie ograniczyć wydobycie w celu dalszego pompowania cen. Zdaje się, że wszystkie tego typu umowy były do tej pory po cichu łamane, więc dlaczego miałoby być tym razem inaczej, ale kupujący kontrakty udają, że umowa działa. To ważny, ale nie przesądzający element tej układanki. Ceny póki co buksują w miejscu.

Ale może wykres cyklicznych zmian kursów ropy WTI, który po raz kolejny przypomnę i odświeżę, okaże się sugestywny? Pożyczam go ze strony topdowncharts.com, żeby podzielić się z czytelnikami. Jak miło, że autorzy umieścili na nim również krzywą zmian COT w pozycjach największych graczy, które zwykle są mocno skorelowane ze zmianami samych kursów (to ten obrazek u góry):

crude-oil-jan17

Cóż mamy na dolnym wykresie? Przypomnę, że to uśredniona zmiana kursu ropy dzień do po dniu od 1988 roku (czerwona krzywa). To tak jakby 28 rocznych wykresów nałożyć na siebie i wyciągnąć średnią. Na wiosnę najczęściej ceny startują w górę i do jesieni dają zarobić kupującym kontrakty. A ten brunatny zygzak od lewej to przebieg kursu w tym roku. Sugestywne to w takiej perspektywie, ale to jedynie statystyka, a nie prognozy. Nawet nie trzeba patrzyć na wykres samej ropy (granatowy u góry).

Natomiast nastawienie największych graczy wcale nie jest takie oczywiste (czerwona krzywa u góry). Netto nadal przeważają wśród nich pozycje długie (na hossę), ale polemika wśród nich jest nadzwyczaj gorąca, to ujmując, to dodając aż 20 punktów procentowych do przebiegu zmian owych nastrojów. Skoro wszystko jest tak oczywiste, to nad czym tu tak gwałtownie dyskutować? Cóż, przede wszystkim nad wiarygodnością paktów OPEC. I nad przyszłością paliw w drugim rzędzie. Koszt energii słonecznej i wiatrowej wreszcie przełamał punkt krytyczny, i mamy źródła odnawialne taniej niż ropę. To optymistyczne, ale nie kończy jeszcze wzrostów jej cen. Choć one powodują, że w wiatr i słońce jeszcze mocniej się na szczęście inwestuje.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.