Wykres dnia: Egzotyczne spojrzenie na funta

Piątkowe, nocne zamieszanie z funtem w Azji narzuca temat naszego wykresu na niedzielę – kondycja brytyjskiej waluty.

Wszyscy oczywiście skupiają się na zamieszaniu wokół spadku par GBPUSD czy GBPEUR, co zrozumiałe, bo handel na „kablu” zawsze należał do ulubionych przez rynek, a druga para wzbudza emocje z racji przyszłych relacji pomiędzy strefą euro i Wielką Brytanią. Z jakiegoś niezrozumiałego powodu pomijamy jest temat par egzotycznych. Osobiście zawsze lubiłem zagrania na parach jenowych, więc możliwe, iż ujawnia się mój osobisty bias. Nigdzie jednak nie znalazłem poważniejszej analizy zachowania GBPJPY po referendum w Wielkiej Brytanii, więc dziś wyprawa w świat egzotyki. Wykres poniżej pokazuje zachowanie funta na tle kilku par (GBPJPY, GBPNZD, GBPUSD, GBPEUR, GBPBRL i GBPAUD – za stooq.pl) na przestrzeni roku. Można powiedzieć, że relacje pomiędzy dolarem, funtem i euro jakoś pokrywają się z relacją dolara i euro, to już uderzenie podaży na parze funt-jen wygląda imponująco. Jeszcze mocniej widać słabość funta na parze z brazylijskim realem.

Nie ma wątpliwości, iż tak mocna przecena funta ściągnie do Wielkiej Brytanii większą ilość turystów – jeśli chcieliście jechać na wakacje do Londynu, to właśnie jest dobra okazja. Jednak utrzymanie się lub pogorszenie kondycji brytyjskiej waluty wobec jena czy walut ważnych gospodarek poza UE, sygnalizuje w jakim dużym konflikcie staje Wielka Brytania ze światem, gdyby będzie chciała układać swoje relacje po wyjściu z Unii Europejskiej. Tak mocne osłabienie waluty oznacza, iż rząd brytyjski – przy zerwaniu preferencyjnych związków z UE – będzie zmuszony operować zerowymi cłami tylko po to, by ograniczyć wzrost cen na Wyspach i obniżyć ceny importowanej żywności. Kolejne dwa lata jawią się naprawdę ciekawie na parach funtowych. Mimo oczywistych wpływów kursów krzyżowych na relację funta z egzotycznymi walutami, warto myśleć o wyjściu poza zgrane pary, bo będzie działo się tam równie dużo, co w popularnych częściach rynku FX.

gbpjpy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.