Wykres dnia: Egzotyczne spojrzenie na funta

Piątkowe, nocne zamieszanie z funtem w Azji narzuca temat naszego wykresu na niedzielę – kondycja brytyjskiej waluty.

Wszyscy oczywiście skupiają się na zamieszaniu wokół spadku par GBPUSD czy GBPEUR, co zrozumiałe, bo handel na „kablu” zawsze należał do ulubionych przez rynek, a druga para wzbudza emocje z racji przyszłych relacji pomiędzy strefą euro i Wielką Brytanią. Z jakiegoś niezrozumiałego powodu pomijamy jest temat par egzotycznych. Osobiście zawsze lubiłem zagrania na parach jenowych, więc możliwe, iż ujawnia się mój osobisty bias. Nigdzie jednak nie znalazłem poważniejszej analizy zachowania GBPJPY po referendum w Wielkiej Brytanii, więc dziś wyprawa w świat egzotyki. Wykres poniżej pokazuje zachowanie funta na tle kilku par (GBPJPY, GBPNZD, GBPUSD, GBPEUR, GBPBRL i GBPAUD – za stooq.pl) na przestrzeni roku. Można powiedzieć, że relacje pomiędzy dolarem, funtem i euro jakoś pokrywają się z relacją dolara i euro, to już uderzenie podaży na parze funt-jen wygląda imponująco. Jeszcze mocniej widać słabość funta na parze z brazylijskim realem.

Nie ma wątpliwości, iż tak mocna przecena funta ściągnie do Wielkiej Brytanii większą ilość turystów – jeśli chcieliście jechać na wakacje do Londynu, to właśnie jest dobra okazja. Jednak utrzymanie się lub pogorszenie kondycji brytyjskiej waluty wobec jena czy walut ważnych gospodarek poza UE, sygnalizuje w jakim dużym konflikcie staje Wielka Brytania ze światem, gdyby będzie chciała układać swoje relacje po wyjściu z Unii Europejskiej. Tak mocne osłabienie waluty oznacza, iż rząd brytyjski – przy zerwaniu preferencyjnych związków z UE – będzie zmuszony operować zerowymi cłami tylko po to, by ograniczyć wzrost cen na Wyspach i obniżyć ceny importowanej żywności. Kolejne dwa lata jawią się naprawdę ciekawie na parach funtowych. Mimo oczywistych wpływów kursów krzyżowych na relację funta z egzotycznymi walutami, warto myśleć o wyjściu poza zgrane pary, bo będzie działo się tam równie dużo, co w popularnych częściach rynku FX.

gbpjpy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.