Dla zwolenników gospodarki rynkowej i osób przywiązanych do dawki racjonalizmu w polityce nastały trudne czasy. Wzrost populistów i różnej maści szarlatanów owocuje kłamstwami i fałszywymi interpretacjami rzeczywistości. Jednym z popularniejszych ostatnio jest kondycja giełdy londyńskiej, która ma świadczyć o małym problemie Brexit’u dla brytyjskiej gospodarki.

Po miesiącu od szokującego dla wielu wyniku referendum w Wielkiej Brytanii świat zdaje się być zarażony optymizmem. Indeksy rosną, Wall Street szybuje na historycznych maksimach i nawet GPW zdaje się mieć już więcej siły. W istocie miesięczna zwyżka indeksu FTSE 100 wynosi dziś około 8 procent, co – zdaniem zwolenników topornych interpretacji rynkowych – ma być dowodem na poprawny wpływ Brexit’u na brytyjskie spółki.

Problem w tym, iż prosta – jeśli nie prostacka – interpretacja rzeczywistości zawiera w sobie dwa kłamstwa. Pierwszym jest pominięcie faktu, iż FTSE 100 jest indeksem zdominowanym przez wielkie przedsiębiorstwa międzynarodowe, które efekty Brexit’u odczułyby główne w przypadku globalnej recesji. Drugim jest przemilczenie faktu, iż w krótkiej perspektywie pomaga im przecena funta czyniąc akcje tańszymi, a zyski wyższymi.

Doskonałą antytezą do tak interpretowanego wpływu Brexit’u na giełdę londyńską jest indeks FTSE 250, który skupia w sobie spółki znacznie bardziej wrażliwe na kondycję brytyjskiej gospodarki. Średnia, która w najbliższym czasie będzie najlepszym wskaźnikiem wpływu Brexit’u na brytyjskie firmy, stale nie odrobiła poniesionych po referendum strat i znacząco odstaje od reszty optymistycznie handlującego świata.ftse

Żródło: Stooq.pl

Nic jednak nie zaprzecza lepiej nadziejom na łagodne przejście brexit’owej choroby od danych PMI, które pojawiły się w piątek. Szacowane odczyty PMI dla sektorów przemysłowego i usług spadły do poziomów, które sygnalizują, iż nastroje w brytyjskiej gospodarce będą tak złe, jak były po kryzysie z 2008 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.