Dla zwolenników gospodarki rynkowej i osób przywiązanych do dawki racjonalizmu w polityce nastały trudne czasy. Wzrost populistów i różnej maści szarlatanów owocuje kłamstwami i fałszywymi interpretacjami rzeczywistości. Jednym z popularniejszych ostatnio jest kondycja giełdy londyńskiej, która ma świadczyć o małym problemie Brexit’u dla brytyjskiej gospodarki.

Po miesiącu od szokującego dla wielu wyniku referendum w Wielkiej Brytanii świat zdaje się być zarażony optymizmem. Indeksy rosną, Wall Street szybuje na historycznych maksimach i nawet GPW zdaje się mieć już więcej siły. W istocie miesięczna zwyżka indeksu FTSE 100 wynosi dziś około 8 procent, co – zdaniem zwolenników topornych interpretacji rynkowych – ma być dowodem na poprawny wpływ Brexit’u na brytyjskie spółki.

Problem w tym, iż prosta – jeśli nie prostacka – interpretacja rzeczywistości zawiera w sobie dwa kłamstwa. Pierwszym jest pominięcie faktu, iż FTSE 100 jest indeksem zdominowanym przez wielkie przedsiębiorstwa międzynarodowe, które efekty Brexit’u odczułyby główne w przypadku globalnej recesji. Drugim jest przemilczenie faktu, iż w krótkiej perspektywie pomaga im przecena funta czyniąc akcje tańszymi, a zyski wyższymi.

Doskonałą antytezą do tak interpretowanego wpływu Brexit’u na giełdę londyńską jest indeks FTSE 250, który skupia w sobie spółki znacznie bardziej wrażliwe na kondycję brytyjskiej gospodarki. Średnia, która w najbliższym czasie będzie najlepszym wskaźnikiem wpływu Brexit’u na brytyjskie firmy, stale nie odrobiła poniesionych po referendum strat i znacząco odstaje od reszty optymistycznie handlującego świata.ftse

Żródło: Stooq.pl

Nic jednak nie zaprzecza lepiej nadziejom na łagodne przejście brexit’owej choroby od danych PMI, które pojawiły się w piątek. Szacowane odczyty PMI dla sektorów przemysłowego i usług spadły do poziomów, które sygnalizują, iż nastroje w brytyjskiej gospodarce będą tak złe, jak były po kryzysie z 2008 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.