Wykres dnia: wskaźnik wszystkich wskaźników

Dziś proponuję jako bonus 2 wykresy i małą rozrywkę umysłową w formie układania puzzli z obu tych obrazków.

Miniony tydzień upływał na oczekiwaniu na dane o bezrobociu w USA. Od lat ten moment przynosi skok zmienności na wszystkich rynkach, a FED z poziomu zatrudnienia uczynił determinantę swojej decyzji o stopach procentowych. Spójrzmy na te dane dziś pod innym zupełnie kątem – jako prognostyk kryzysu gospodarczego. Poniższy wykres opublikował Bloomberg, a jego autorem jest król obligacji Jeff Gundlach. Pokazuje on uśrednione dane o bezrobociu w formie średniej 3 miesięcznej (biała krzywa) i 3 letniej (zielona):

uneploymentMA (800x571)

Jak widać przecięcie się obu krzywych następowało wraz z początkiem recesji, czyli min. 3 kwartałów ujemnego PKB. Jeśli jest to dobry wskaźnik, to do kolejnego przecięcia sporo brakuje, kilku miesięcy przynajmniej. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że giełda zawsze wyprzedza spadkami recesje (choć mniej perfekcyjnie, czasem zbyt pośpiesznie i nietrafnie przez to).

Spójrzmy więc adekwatnie na obecny obraz indeksu S&P 500:

stooq.pl

Krótkoterminowo mamy wierzchołek tegorocznej fali wzrostowej, z którego niewykluczone, że mogą wykluć się jakieś spadki. Lato to zwykle niewielkie lub ujemne zmiany. Jeśli na jesień rynek znów ruszy w górę nieco żywiej, jest szansa wyrównać lub nieco przekroczyć poprzednie 2 szczyty. Na dziś nastroje inwestorów są zbyt słabe by oczekiwać więcej, ale może oczywiście pojawić się w międzyczasie nowy katalizator. Będziemy jednak już wówczas u progu wyprzedzenia zmiany owej wspomnianej wcześniej tendencji na średnich w bezrobociu. Całkiem logiczny scenariusz to potrójny szczyt na S&P500, już teraz lub za kilka miesięcy, technicy wiedzą, że prowadzi on do możliwej bessy. Zbyt oczywiste i za proste? Możliwe. Ale po pierwsze- przed każdym potrójnym szczytem myślano, że jest nazbyt oczywisty, po drugie – i tak trzeba brać go pod uwagę dopóki nie wybije się wykres sążniście w górę, po trzecie – czy ktoś inaczej złożył te puzzle?

—kat—

1 Komentarz

  1. pokonajrynekpl

    Wykres SP500 jest oczywisty. Może się z tego narodzić ostatni zryw trochę nadbijający dotychczasowe maksima. Ostatecznie jednak i tak wrócimy do obecnych i jeszcze niższych poziomów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.