Końcówka tygodnia przyniosła kilka ciekawych wiadomości.
Rentowność polskiego długu dziesięcioletniego znalazła się na poziomie najwyższym od dwóch miesięcy, złoty osłabił się do dolara do poziomu najniższego od miesiąca, a w serwisach giełdowych mignęła informacja, iż fundusze Templetona obniżyły zaangażowanie w polski dług do poziomu najniższego od 5 lat. Nie trzeba szczególnego wyrafinowania, by dostrzec tegoroczną korelację pomiędzy rentownością długu, a kondycją pary USD/PLN. Sentyment wobec polskiego rynku ulega zmianie.
Czas zatem spojrzeć na wykres WIG20 w relacji USD/PLN, a raczej PLN/USD. Fakty są…. faktami. Na wykresie PLN/USD doszło do domknięcia lubianej przez techników formacji RGR, która odwróciła trend umocnienia złotego (linia czerwona na wykresie poniżej). Przebieg kursu PLN/USD nałożony na wykres WIG20 od początku roku (świece, skala lewa) pokazuje, iż korelacja pomiędzy długiem i złotym ma swoje echo również na GPW i przy dalszym osłabieniu polskich aktywów będzie wzbudzała wątpliwości, co do siły warszawskich blue chipów.
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Jak tak patrzę bez emocji na kreski to wychodzi mi, że nadchodzą bardzo silne spadki na świecie, zaś nasza giełda powinna być teraz dużo silniejsza od giełd światowych