To rynek jest ograniczony, nie my!

„My, którzy znamy swoje ograniczenia wiemy ile to jest 8*5” odpowiada Miguelito – jeden z bohaterów komiksu o Mafaldzie – na pytanie nauczyciela, ile to jest 8*9.

Skojarzyła mi się ta krótka historyjka, gdy dziś w Gazecie Prawnej (nr 13/2016) na pierwszej stronie przeczytałem: „już dawno prognozowanie kursów nie było tak trudne i tak pozbawione sensu”. Takie podejście nie jest nowością. Jesienią 2008, gdy ceny akcji spadały w otchłań, jeden z analityków pozwolił sobie na publiczne wyznanie, że wszelkie prognozy nie mają teraz sensu.

No cóż, można by powtórzyć za Miguelito – my, którzy znamy swoje ograniczenia potrafimy prognozować tylko wtedy gdy rośnie.

9 Komentarzy

 1. pit65

  Ha..a wydawałoby się , że precyzyjniej prognozować korektę zapisanej historii niż niezapisanej przyszłości.
  To pewnie kwestia wdrukowania w mózg jedynej słusznej opcji.

 2. Dtrad5558

  Ano właśnie . Dużo tu teorii . Swego czasu popełnił Pan wpis o LPP. A jeszcze wczesniej wspominał, że ma w portfelu. CZY zastosował Pan Timing – sprzedał po 10k i odkupił po 6k. Czy trzyma Pan nadal i dokupuje na spadku w/g WB.
  Pytanie może zbyt osobiste a całkowicie zwiazane z tematyką bloga.
  A odpowiedz będzie bardzo praktyczna dla czytających.

 3. GZalewski

  szczyt LPP to 10 000 pln, teraz jest ok. 5000. W czasie spadku o 50 procent jest setka sygnałów sugerujących jednak zamknięcie pozycji. Pomijajac juz to ze minęło 1,5 roku.

 4. Dtrad5558

  Dziękuję za odpowiedz.Spolegliwa.
  TAK myślę jednak KGHM

 5. Dtrad5558

  KGH KGHM 57.05 +1.69% 01-27
  LPP LPP 5336.65 -0.25% 01-27

  1. GZalewski

   no tak, tak KGHM 6 w indeksie, LPP – 9

   1. Dtrad5558

    Jeszcze raz.A jednak coś się kończy a coś żyje.

    KGH KGHM 57.50 +2.68% 01-29
    LPP LPP 5364.50 -0.40% 01-29

 6. Dtrad5558

  OK do 3 razy sztuka’
  Ci spooks z LPP mogliby się uczyc od Kluski.
  Albo nich puszczą shares B jak Warr.Baff. Też.. zaczynał od bawełny

  KGH KGHM 60.20 +5.61% 17:04
  ^DAX DAX 9401.48 -0.35% 17:34

  To na tyle w temacie niekorelacji LPP/KGHM

  1. Dtrad5558

   LPP LPP 5369.00 +1.94% 17:04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.