Powoli zbliża się czas rocznych podsumowań i prognoz na rok przyszły, więc analitycy, komentatorzy i dziennikarze produkują szersze spojrzenia. Z okolic Wall Street i serwisu Barron’s, zawsze nieco bardziej skupionych na sobie, płynie właśnie opinia o mijającym roku jako dalekim od jednoznaczności.
W istocie, przez pryzmat zmiany indeksów od początku roku (year-to-date), rynki amerykańskie wypadają dobrze, albo blado. Wszystko zależy od punktu widzenia. W przypadku indeksów DJIA i S&P500 zmiany są na dziś negatywne. Średnie tracą – odpowiednio – blisko 4 i ponad 2,5 procent. Do końca roku zostało jeszcze kilka sesji, więc wyniki będą inne. Lepiej prezentują się indeksy giełdy Nasdaq. Nasdaq Composite i Nasdaq 100 zyskują – odpowiednio – 3,9 i 6,6 procent, co może wskazywać na relatywnie dobrą postawę sektora nowych technologii i zmusza do sięgnięcia po kalkę indeksów nieobciążonych sektorem surowcowym.
Naprawdę jednak, wracamy do tezy Barronsa, hossę na indeksach rynku technologicznego zrobiły cztery spółki, które – przez standardowe zamiłowanie środowisko do akronimów typu BRIC – nazwano słowem FANG. Skrótowiec rozwija się w spółki Facebook, Amazon, Netlix i Google. Rzućmy zatem okiem na wykres rocznych zmian KŁA na tle indeksów S&P500 i Nasdaq Composite i odnotujmy, iż czterej jeźdźcy hossy są w pewnym sensie symbolami zmiany, jakie zachodzą w świecie. Facebook rozpycha się w sieci coraz bardziej zabierając innymi tort w postaci rozrywki. Amazon zjada coraz większą część nie tylko handlu, ale też rozrywki. Netflix pokazuje, że telewizje czeka zmiana, a spółka Google sama sobie wyznacza standardy.
(źródło: stooq.pl)
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.